Laguppställning
Referat
Hemmapremiär
0 kommentarer
Micael
Tobbe, Coffe, Kwame, Jesper (65)
Niklas, Inge (75), Fredrik (80), Jonathan
Markus, Patrik
Lars (65)
Jacob (75)
Lööf (80)
Dan
Hemmadebut på Påvelund!
I fredag spelade vi vår första hemma match, detta mot en av favoriterna i div.5B, dvs. Balltorps FF.
Vi visste innan matchen att det skulle bli en tuff drabbning och krävas mycket av varje spelare för att få med oss några poäng.
Balltorp spelade mycket (nästan bara) långa bollar på deras snabba? yttrar och anfallare, något som backlinjen klarade av med bravur. Det gjorde dock vårt lag blev rätt långt och Balltorp skapade ett visst tryck mot vårt mål, något som ledde fram till ett antal hörnor. En hörna var också det som gjorde att vi släppte in första målet, lite oturligt touchar bollen en av våra spelare och sedan ner på Inge, som inte hinner akta sig och självmålet var ett faktum.
Trots detta nederlag slutar vi inte att kämpa, redan 6 minuter senare spelar Fredrik fram Timo (jonathan) som gör 1-1. Ett helt klart rättvist mål, då vi skapat en del chanser så här långt i matchen.
Andra halvlek börjar likadant, långa bollar från Balltorp och det resulterar i några halvfarliga chanser, men inget värre än Micael (som förövrigt gör sin bästa match i GFF) kan rädda.
Dock kommer också ett 1-2 mål, detta i den 56:e minuten, frågan är om det inte var offside? Men domaren dömer och det är bara att rätta sig efter det. Ännu en gång ser vi till att inte nedslås av ett baklängesmål, vi gör några byten och byter till en något offensivare uppställning, detta resulterar i 2-2, en underbar passning av Tobbe längs högerkanten, till Mackan, som hittar Patrik helt fristående i straffområdet som enkelt kan skjuta in bollen i nätmaskorna.
De sista 10 minuterna har Balltorp ett visst tryck på oss, skapar några hörnor på alla långbollar som faller in i vårt straffområde. I den sista spelminuten får dock vi den farligaste chansen i matchen som ej resulterar i mål, Mackan rycker sig ifrån backlinjen och till ett friläge som Balltorps målvakt gör en kanonräddning på.
Allt som allt så gör vi en helt okej match, men framför allt är det en riktigt god inställning och kämpaanda.
Det är gott att se att vi kan komma tillbaka från två underlägen. Det bådar gott inför framtiden!
De tre pluspoängen som Jonny delar ut går till:
Niklas 3p
Coffe 2p
Jonathan 1p
Kommentarer