Dela nyhet
SM-slutspelet hägrar!
2 maj, 16:38 0 kommentarer
Till helgen 5-6 maj spelar GRBK finalspel, Final four, i Uppsala. När den sista grundspelsomgången färdigspelades i Nacka för två helger sedan stod det klart att GRBK blev 3:s i serien, nedputtade av AIK i och att de vann sista matchen och därmed tog andraplatsen. Detta blev ju mer av ett akademiskt intresse eftersom lottningen i slutspelet är just att 1:an möter 4:an och 2:an möter 3:an från grundserien.
Trots 3 förluster i den sista omgången visade GRBK fin lagsammanhållning och kämpa-anda då den 6 personer starka truppen innehåll både trotjänare (Tommy) men även nybörjare (Johan) som sålde sig dyrt. Det var inte förrän i Q4 som motståndarna kunde rycka åt sig en ledning i alla matcher vilket visade prov på en bra game plan och samtidigt förmåga att spela väl efter sina resurser.
Att GRBK till slutspelet kan matcha i princip starkast tänkbara trupp (endast Axel saknas) bör höja förväntningarna och förhoppningsvis förbättra oddsen i semin mot fjolårsvinnarna AIK, som i år har förstärkt med mångåriga utlandsproffset Joakim Gustavsson. I den andra semin spelar Norrköping mot Nacka.
Semifinalerna spelas kl. 18 och 20.30. 3:de-pris och final spelas på lördag kl.13.30 och 16. Matcherna kan följa i profixio: https://www.profixio.com/app/leagueid13508/category/1129719?segment=kommende
Kommentarer