Nästa match
Division 5B Herr 2023
Lag | M | P |
---|---|---|
|
22 | 47 |
|
22 | 42 |
|
22 | 40 |
|
22 | 34 |
|
22 | 33 |
|
22 | 29 |
|
22 | 28 |
|
22 | 25 |
|
22 | 24 |
|
22 | 24 |
|
22 | 23 |
|
22 | 21 |
Division 5B Herr 2022
Lag | M | P |
---|---|---|
|
20 | 41 |
|
20 | 38 |
|
20 | 37 |
|
20 | 35 |
|
20 | 32 |
|
20 | 31 |
|
20 | 30 |
|
20 | 23 |
|
20 | 23 |
|
20 | 22 |
|
20 | 7 |
|
0 | 0 |
Division 4B Herr 2021
Lag | M | P |
---|---|---|
|
12 | 28 |
|
12 | 21 |
|
12 | 20 |
|
12 | 20 |
|
12 | 20 |
|
12 | 19 |
|
12 | 18 |
|
12 | 15 |
|
12 | 15 |
|
12 | 14 |
|
12 | 13 |
|
12 | 10 |
|
12 | 7 |
Division 4A Herrar 2020
Lag | M | P |
---|---|---|
|
11 | 30 |
|
11 | 28 |
|
11 | 22 |
|
11 | 21 |
|
11 | 21 |
|
11 | 16 |
|
11 | 14 |
|
11 | 13 |
|
11 | 9 |
|
11 | 9 |
|
11 | 6 |
|
11 | 1 |
Division 4A Herrar 2019
Lag | M | P |
---|---|---|
|
22 | 49 |
|
22 | 45 |
|
22 | 39 |
|
22 | 37 |
|
22 | 31 |
|
22 | 30 |
|
22 | 30 |
|
22 | 26 |
|
22 | 24 |
|
22 | 24 |
|
22 | 23 |
|
22 | 15 |
Nyheter från sektionen
Guldhedens dag flyttar till vårterminen!
17 okt 2022
Fotbollsskolan 2022
19 jun 2022
Nyheter från Guldhedens IK
Medlems- och aktivitetsavgifter 2023
29 apr
Helgidrotten igång Idag kl.18-22
14 jan
Gratis idrottsledardag i Göteborg!
15 sep 2022
Glad Påsk!
14 apr 2022
Vi byter Innebandy mot Fotboll
11 apr 2022
Du behövs!
4 mar 2022
Helgidrott i Guldheden
18 jan 2022
God Jul och Gott Nytt år
22 dec 2021
Har du kvitto liggande?
8 dec 2021
"De är ju han i affären"
6 dec 2021
Seger på Sälöfjordsplan
10 jun, 13:56 0 kommentarer
Efter förlusten senast mot Hovås blev det en tur till Hisingen för match mot IF Warta. Denna utflykt slutade på ett lyckligare sätt med seger 2-1 ( 1-0). Segern är klart rättvis då vi hade många hundraprocentiga chanser som inte ville in med bland annat tre ribbträffar och en missad straff. Vi hade ett bra snack innan match idag för att has lite mer tydliga direktiv till matchen vilket föll väl ut. Då halva truppen var i Töreboda, Sollebrunn och andra idyller stuvades det om rejält i elvan där Javi och Samuel gjorde årsdebut från start.
Vi får bra träff på vår press i början och kunde nog dödat denna match redan första 10 minuter. Efter att Warta haft ett löst skott utanför i inredningen skapar vi tre frilägen på lika många minuter. Först anfaller vi fint till vänster där Liam hittar John som spelar in till Hampus som är helt ren framför mål. Chippen hade gett mål men avslutet blir lågt på målvakten som ligger ner. Hampus tar dock revansch minuten efter då Ermir vinner boll och stöter fram till Ardala sonen som tar sig förbi till friläge och nu högt avslut vid första stolpen 1-0 GIK.
Det tar en minut till sen spelar Arvin helt fri i straffområdet. Avslutet är hårt men rätt i planeten på målvakten som kvicknade till turligt nog. På en av många hörnor i första halvlek nickar Emma i 10:e minuten men rakt på deras duktige målvakt. Vi fortsätter att dominera matchen och Javi är riktigt nära i 19:e minuten. Efter dubbelhörna får han ett skottläge utanför straffområdet och skjuter ett bra skott men räddningen är än bättre till ny hörna.
Halvvägs i halvleken när vi nog borde vart tre mål upp kommer wArta in i matchen lite och vi börjar plottra mer på plan. Warta får en hörna i 22:a minuten som är nära att slås rätt i mål men Robin är alert på sin mållinje och kniper bollen. Warta får sen ett bra skottläge med kvarten kvar som går strax över via täck av oss. Några minuter senare får Warta ett riktigt bra frisparksläge utanför straffområdet. Skottet är hårt men rakt på Robin som boxar ut bollen.
Vi får sen ett friläge på Johan som tveksamt vinkas av för offside. Arvin skjuter en frispark över och Javi testar från distans innan en redan stukad trupp får sig en ytterligare törn. På två sekunder lyckas biffige Tim i Warta sätta ett knä i låret på både Hampus och John som blir liggandes och tvingas halta av matchen. Då är rök vår vänsterkant som haft lekstuga hittills. Vi byter in Christian och Rafa som gör årsdebut. Med någon minut till paus slår Johan en frispark som målvakten är med på vid sitt första kryss. Halvleken avslutas med att Christian gör en Christian och tar ett gult kort. Paus 1-0 GIK Avslut 8-4 Hörnor 6-3.
En ganska bra halvlek vi dominerar. Vi gör det vi säger innan paus och har mer bollinnehav och vågar spela mer boll. Vi skapar också fyra 100-procentiga chanser som borde gett mer än ett mål.
Andra halvlek bjuder inte på lika många avslut men våra chanser är återigen av kalibern att varje ett kunde blivit mål. Dock börjar halvleken på ett för oss mindre bra sätt då deras ene broder Etal tar sig förbi Emma till vänster och avslutet från hörnet av straffområdet håller internationell klass och curlas upp i bortre krysset bakom en chanslös Robin till 1-1. Vi hänger dock inte med huvudet för detta utan skapar lägen som gör att matchen bör vara avgjord 10 minuter senare.
I 11:e minuten hittar Johan till Emma som spelar in till Rafa som möter på ett i straffområdet men bollen går klockrent i ribban och ut som sen rensas bort. Minuten senare bryter Johan in från höger och avslutar med vänstern men strax utanför stolpen. I anfallet efter får vi hörna som Johan tar och Christian når högst och nickar men återigen ribbträff och ut. Det tar några minuter till innan Rafa spelar fram Javi som är rutinerad i straffområdet och vi får straff. Johan kliver fram och bollen går…….just de i ribban och ut. Tre ribbträffar på 7 minuter och man undrar vart detta ska sluta.
Warta som inre haft något sen målet kommer fram i minut 21 men avslutet är väl mest en klassisk sorkdödare. Minuten efter vinner Emma boll vid mittplan och når Johan som sen gör en makalös prestation. Han petar först förbi första backen och viker förbi back två till vänster i straffområdet och nu sitter avslutet med vänsterfoten i bortre hörnet 2-1 GIK. Någon minut senare blir vi rånade på en chans att avgöra matchen. Liam vinner boll och spelar Arvin som blir helt fri från mittplan. Arvin som är 2-3 meter på egen planhalva blir av en välplacerad assisterande otroligt nog avvindad för offside. Vi är väldigt glada för alla domare som lägger tid för att vi ska kunna utöva vår hobby men detta var inte ok på något sätt!!
Efter detta blir det inte mycket mer ordnat spel sista 20 minuter. Vi bevakar vår ledning medans Warta inte alls är desperata nog för en kvittering. Vi bjuder dock på ett läge med kvarten kvar då vi glömmer kommunicera där bak och En hemmaspelare hinner emellan och lobbar över Robin med någon meter utanför. Vi kontrollerar sen händelserna och Felix bör kunna stänga matchen på slutet när Liam nickar fri honom men avslutet är för stressat utanför. Efter 5 minuters tillägg blåses sen matchen av till rättvis seger. Slut 2-1 GIK Avslut 6-3 GIK Hörnor 2-0 GIK.
En viktig seger i mittengeggan av tabellen. Två matcher kvar innan uppehållet som avgör vilket fokus som det kommer ligga på sen i höst. Vi tar idag direktiven bra och även om det inte alltid var skönspel gör vi en bra match.
Plus :
- skapar 6-7 fantastiska målchanser
- idag vågade vi spela på felvänd spelare
- mer lugn med boll idag
- kompakt lag hela matchen
- mer snack
- bra inställning
- bra kantspel
- jobbade som ett lag
Minus :
- nog bör vi göra mer än 2 mål idag
- ibland för kort spelavstånd
- måste döda en sådan här match tidigare, det ska inte behöva vara spännande idag
PINNEJAKTEN
3p Ermir Zulfaj - vinner mycket boll på mitten, passade bra, tar med sig och driver boll framåt vilket skapar bra ytor
2p Javier Chavez Merida - årsdebut och en bra sådan, fördelar bra, rutinerad, skapar en straff
1p Johan Svensson - matchhjälte med ett riktigt snyggt mål, kommer förbi bra på kanten
Laget: Robin Emma Daniel Samuel John ( Christian 39) Javi Ermir ( Liam 88) Liam ( Felix 75) Hampus ( Rafa 39) Johan Arvin på bänken: Isac
Tennissiffror mot Mölndal
26 maj, 17:03 0 kommentarer
Dags för match igen på vår andra hemmaplan Åbyvallen. En plan vi haft svårt att vinna på under de senaste åren av någon anledning. Efter förlusten senast mot Önnered ( vars matchreferat försvann någonstans i cyberspace) kändes det viktigt med seger för att inte känna flåset på den undre halvan av tabellen. Jomenvisst blev det seger med övertygande 6-2 ( 3-1) där det nog var närmare större siffror mot ett ungdomligt Mölndal. Som vanligt en 7-8 gubbar borta gav debut i truppen för Erik som fick lite speltid som såg bra ut.
Trots att Mölndal får ett anfall och avslut rakt på Lukas i mål redan i första anfallet är det bara Guldheden första halvtimmen där vi kunde gjort ett gäng mål med bättre skärpa. I minut 3 hittar Arvin in från kanten till Johannes som drar på halvvolley men rakt på målvakten. I anfallet efter liknande skede där Arvin går runt sin back in i straffområdet och spelar in bollen där deras mittback oturligt styr den i eget mål 1-0 GIK.
Vi trummar på efter det och Robert har ett bra skottläge efter Hampus inspel men träffar inte mål. Någon minut senare är det än farligare när Emma får ett jätteläge efter hörna men skottet blockeras till ny hörna som sen Kwet nickar över. Vi har sen mängder av ytor på kanten men vinkas av för offside i 4-5 frilägen. Stackars Arvin blev kallad ” född offside” av undertecknad men det är numer utrett och harmoni råder igen i truppen!
John tar sig sen fram en av många gånger med kvarten spelad och testar med skott men det blir löst på målvakten i mål. Efter 25 minuter börjar man anteckna för mål då Joel blir fri på en retur vid straffpunkten men räddningen håller hög klass. Med kvarten kvar kommer utdelningen då Kwet blir fälld och vi får frispark. Johannes tar den från 30 meter smart mot bortre stolpen och Kwet släpper bollen som går in vid bortre bakom en målvakt som inte visste vart bollen skulle ta vägen 2-0 GIK.
Några minuter senare sätter vi jublet i halsgropen när Mölndal för första gången är inne i vårt straffområde. En hemmaspelare dribblar sig runt på kanten och spelar in bollen där Joel oturligt styr in den i eget mål 2-1 GIK. Vi kör dock på och i minut 38 blir Kwet fälld i straffområdet och straffen är solklar. Kwet tar den själv säkert i mål 3-1 GIK.
Johannes får ett nytt frisparksförsök några minuter senare men går på mer kraft nu så bollen seglar över. Mölndal får en hörna med 3 minuter kvar som slås mot främre stolpen och skarvas mot mål men Lukas är med på noterna och räddar till ny hörna. Efter att John blivit kapad utan avblåsning får Mölndal ett bra läge till vänster men avslutar en bit utanför. Vi får ett jätteläge till innan paus till mål när Foppa löpt bra in i straffområdet. Inspelat är perfekt till Arvin som möter på volley men räddningen är än bättre. Paus 3-1 GIK Avslut 12-4 GIK Hörnor 4-3 GIK.
Ledning i paus som borde vart större. Med lite högre kvalitet i tempo, passningar, beslut bör vi göra några mål till. Det är fortfarande lite upp och ner i matcherna där vi blandar godis med mindre bra aktioner. Känslan i paus är dock att detta går väl knappast att förlora.
Första 7 minuter i andra är Mölndals bästa då de sätter mer press och har mer boll med några bra kombinationer. På en hörna efter några minuter får de ett läge som docka skjuts över. Just i minut 7 gör sen John en viktig bryttäckning i straffområdet som kunde gett ett mål. I anfallet efter får vi utdelning igen. Planens lirare Hampus snurrar upp sin back återigen och kommer fri till höger. Räddning är oortodox med foten men på returen är Foppa framme och sätter den i öppet mål 4-1 GIK.
Minuten efter kommer Johannes fram från sin backposition och får ett jätteläge i straffområdet men avslutet är mer likt en sorkdödare från schlätta. Sen byts det lite boll några minuter innan Mölndal med dryga kvarten plötsligt reducerar. Lukas gör ett av få misstag med fötterna så Mölndal vinner boll och spelar fram bollen till deras forward och Daniel lite vinglig som en lördagkväll blir bortgjord och friläget läggs i mål bredvid Lukas 4-2 GIK.
Det blev dock aldrig oroligt efter det utan vi skapar chanserna sen ett tag och tar tag i spelet igen där sista 20 minuter är riktigt bra där vi börjar spela ut med passningsspel som kan stavas till kvalitet och även bättre rörelse. Johan får ett frisparksläge från kanten med 20 minuter kvar som slås mot mål och blir farligt men målvakten får iväg bollen. Johan och Johannes kombinerar sen grandiost där Johannes till slut får ett öppet läge men bollen går i insidan stolpen ( hjulet? ) och ut.
Utdelningen kommer dock med 13 minuter kvar. Deras målvakt gör ett mindre bra ingripande och Hampus tar uppspelet. Då det gjordes utanför straffområdet är målet öppet och Hampus hittar det från håll 5-2 GIK. Någon minut senare snurrar Hampus upp några gubbar på läktaren och driver in i straffområdet där han blir kapad. Ny klar straff och Johan som fick 30 minuter efter skada kliver fram och sätter 6-2 GIK.
Mölndal bör nog reducera med någon minut kvar när de får ett friläge framför mål men skjuter utanför. Jacobs läge i sista minuten är dock än bättre. Hampus hittar Emanuel C som snyggt driver in och serverar Jacob öppet mål men den oerhört ödmjuke mannen Jacob visade medkänsla för våra motståndare och lägger bollen utanför. Slut 6-2 GIK Avslut 7-4 GIK Hörnor 3-3.
Gött med seger igen och en klar sådan. Nu får vi ladda batterierna igen då vi ska till Hovåsvallen redan på tisdag och då är det dags att ta två segrar på raken.
PLUS :
- 6 mål framåt det skojar man inte bort
- sista 20 spelar vi riktigt fin fotboll
- vinner över vår gubbe på offensiv planhalva
- mycket glädje på plan idag
- bra kantspel
MINUS:
- ibland för raka i vårt spel
- bolltempot kan vara högre
- fortfarande mesiga i vissa närkamper
- vissa beslut på plan behöver tänkas om och bli kyligare
- ska vi verkligen släppa två i baken idag…
- varför stressa med boll när vi inte behöver
PINNEJAKTEN
3p Hampus Albinsson - planens gigant, mål, 2 assist, gör sin gubbe konstant, snabb med boll
2p John Rosell - tillbaka igen och vi känner igen John, kämpar kopiöst, offrar sig i alla situationer, fantastisk inställning
1p Viktor Forsberg - blandar och ger lite men de bra aktionerna höjer laget med bra löpningar, bra driv, målskytt, rör sig över stora ytor offensivt
Laget: Lukas John ( Emanuel C 63) Emma Daniel Johannes Joel ( Erik 78) Robert ( Johan 59) Foppa Arvin ( Jacob 77) Kwet Hampus. På Bänken : Samuel
Derbyseger !
12 maj, 13:48 0 kommentarer
Strålande väder och derby denna torsdag och vad kunde gå snett. Inte så mycket då det blev seger mot Mossen med 2-1 (2-0). Ödmjuka som vi är anser vi nog att matchen blev mer spännande än den borde blivit. Vi släpper i stort sätt inte till en målchans och har några rena frilägen vi bör utnyttja för att stänga denna match tidigare. En del sjukdomar och skador som vanligt gav startdebut till Robert som visade fina takter vi kommer få mycket nytta av framöver. Arvin och Emanuel C kom också in från start idag som ytterforward respektive ytterback.
Matchen börjar med lite ställningskrig där Mossen är ganska konsekventa med sitt spel och efter att Mossen haft första avslutet med ett skott en bra bit över kom vi från minut 10 underfund med hur vi skulle möta det. Då hittar vi energin och presspelet och vinner boll gång efter gång och kommer i bra omställningar. Efter 12 minuter får vi utdelning direkt på en omställning. Vi vinner boll vid mittplan och Arvin får bollen och hittar Kwet som drar sin gubbe och avlossar vänstern från 17 meter in i bortre hörnet 1-0 GIK.
Sen har vi en 20-minutersperiod där vi dominerar rätt stort. Liam kommer runt i minut 17 från vänster men misstajmar inspelat som hade kunnat bli farligt annars. Liam byter sen med Skogum efter lite känningar. Just Skogum får en chans efter bara några sekunder på plan. Han får ett skottläge vid straffområdeslinjen som målvakten räddar. På returen tar sig Hampus fram och blir fri till vänster i straffområdet men avslutet går millimeter utanför målvaktens vänstra stolpe.
Vi utökar sen ledningen halvvägs in i halvleken och det är ett vackert mål. Lukas i mål startar anfallet med att spela John som hittar Hampus till Vänster. Han lirar in till Kwet som släpper bra till Arvin som blir fri och rullar in 2-0 GIK. Arvin är sen nära att utöka ledningen då han på Skogum pass får ett fritt läge till höger men avslutet går utanför.
Därefter följer vår sämsta period i matchen när vi faller för lågt i plan och blir passiva både med och utan boll. Mossen får ha boll på vår planhalva sista kvarten men vi försvarar oss bra och de skapar faktiskt ingenting trots mycket bollinnehav. Paus 2-0 GIK Avslut 6-1 GIK Hörnor 4-0 Mossen.
En klart mycket bättre halvlek än senast då vi idag hittade mer energi och lyckades med pressen när vi kom in i skinnet på motståndarna. Omställningarna är bra medans kanske skönspelet ändå uteblev i första halvlek.
Andra halvlek är ganska lik första men det är vi som har än mer boll på Mossens planhalva än tvärtom. Ändå blev det en nagelbitare till slut. I 5:e minuten bör matchen vara avgjord då Lukas från eget straffområde slår en suverän boll ut till Hampus som blir helt fri. Avslutet går dock utanför stolpen och går välk till historien som inte det bästa avslut vi sett. Gör man inte mål blir man straffad. Minuten efter tappar vi boll på mitten och Mossen ställer om. Emma gör en klockren brytning utanför straffområdet och döm om vår förvåning när domaren blåser straff. För att ändå vara lite ödmjuk och inte strö sår överallt så var det ett chockerande beslut. Straffen är sen säker i mål 2-1 GIK.
Vi repar oss dock bra och lyfter upp spelet och för det på Mossens planhalva i stort sätt resten av matchen. Med 13 minuter spelade bör vi döda matchen igen då Skogum nicktouchar bollen till Kwet som nu är helt fri vid straffpunkten men avslutar klockrent i stolpen. Arvin testar sen med en frispark som går en bit över. Med kvarten kvar är Hampus nära igen då han får ett bra läge i straffområdet men skottet täcks till hörna. Skogum försöker sen med ett avslut men högt över.
Vi har fullständig kontroll på matchen men som man vet får motståndarna alltid en chans och visst blev det så. I minut 91 tar sig Mossen runt till vänster och spelar in till en gubbe som är ren 10 meter från mål. Axel J som hoppat in gör dock en grym block och vi pustar ut till derbyseger. Slut 2-1 GIK Avslut 6-2 GIK Hörnor 5-0 GIK.
Vi studsar tillbaka med en härlig seger vilket är mycket bra. Vi vinner klart rättvist och gör en helt ok match. Inte jättemånga kombinationer där ute på plan men bra presspel och omställningar med stabilt försvar. Energinivån högre idag också. När ramsan ” det var så jävla enkelt” sjungs under promenaden hem till klubbhuset och i klubben vet man att det varit en bra kväll.
Kul att se Roberts debut idag. Lukas styr mycket bra i mål med grymma fötter. Backlinjen är stabil och Skogum kommer in med bra energi idag.
PLUS :
- derbyseger
- stundtals bra presspel
- bra omställningar
- mer fart och löpningar framåt
- vi släpper knappt till en målchans för motståndarna
- mer vilja idag
- många bollvinster
MINUS :
- föll lågt sista kvarten i första
- lite långsamma med boll ibland
- mer kombinationer hade vart trevligt att se
- missar 100% lägen
- spelvändningar gubbar..
- alla 16 fick inte speltid idag eller få minuter när man nog förtjänade mer, så är det ibland men vi vinner som ett lag
PINNEJAKTEN
3p Emmanuel Kwet - 1 mål, 1 assist, sliter kopiöst idag igen, bra i presspelet, driver laget på topp
2p Joel Carlsson - enorm löpkapacitet, massa bollvinster, ligger rätt både defensivt och offensivt
1p Arvin Hamidi - 1 mål, 1 assist, löper mycket, svårläst för försvararna, mycket energi
Laget: Lukas Emanuel C Daniel Emma John ( Axel J 37) Joel ( Christoffer 84) Robert ( Foppa 40) Liam ( Skogum 19 Robert 80) Arvin ( Liam 80) Kwet Hampus på bänken: Axel B
Storförlust mot Styrsö
7 maj, 10:10 0 kommentarer
Fint väder och hemmapremiär på Mossen. Vad kunde gå fel ? Jo allt och det blev ett riktigt antiklimax mot Styrsö som segrade med 0-4 ( 0-1). Efter en bra första kvart var det rätt sorgligt att se oss ute på plan där vi bjuder på 4 mål och spelet med boll är precis tvärtemot vad vi vill göra. Förutom Daniel som var bortrest och våra 4-5 skadade spelare var vi relativt friska och många att välja på till startelvan! Det hjälpte dock föga och succén uteblev.
Vi får ta med oss första kvarten som vi dominerar stort mot ett lag som backade hem och slog långt på kontring vilket vi återigen inte alls bemästrade. Hampus tar ett långt inkast efter 3 minuter som Kwet skjuter över på i straffområdet. Vi får frispark några minuter senare som Hampus tar mot mål och det blir retur som vi är nära att stöta in. Johannes slår en hörna i 10:e minuten som Christian nickar över. Någon minut senare snor Hampus bollen och avslutar från distans hårt men på målvakten. Sen är Liam nära på nick efter långt inkast som rensas bort på mållinjen.
Där någonstans tog det roliga slut och såg man första kvarten kunde nog ingen ana att detta skulle bli 0-4 då Styrsö knappt rört bollen. Men… en felpass i minut 20 ger en snabb omställning till deras duktige forward Janicevic som kommer en mot tre försvarare. Han gör en liten rövvickning och går förbi alla tre och avslutet vid friläge är kliniskt stolpe in 0-1 Styrsö. Snyggt ja men försvarsspelet där är för dåligt helt enkelt!
Resten av halvleken ägnas mest åt att hantera bollen på den studsiga gräsmattan och inget av lagen gör någonting av värde. Styrsö kör sitt sparka och spring vilket inte leder till någonting medans vi försöker spela men kör klassiskern ” vägra hjälpa den som har bollen” och uträttar ingenting på plan. Johannes har en frispark med några minuter kvar som tippas över till en resultatlös hörna. Paus 0-1 Styrsö Avslut 6-1 GIK Hörnor 3-0 GIK.
Underläge i paus trots att motståndarna knappt haft ett anfall. Vi själva skapar lite halvlägen första kvarten innan vi kommer in i fotbollskoma utan rörelse. 2 byten i paus för att väcka laget var tanken.
Andra halvlek blir tyvärr än värre där vi är på ett härligt bjudhumör och åstadkommer i stort sätt ingenting med boll som vi hade en del. Arvin som hoppat in och bidrog med lite energi försöker sig på en bicycleta i första minuten men inget som hotar Styrsö. Sen börjar Styrsö skapa några chanser. I 5:e minuten får de ett bra läge i straffområdet som avslutas med skott som Robin räddar. Bortalaget får en frispark efter 8 minuter och det blir farligt i straffområdet men dom missar ett bra läge.
Joel nickar sen en hörna högt över innan vi tappar boll och Styrsö kommer fri till vänster och får in bollen till fri gubbe som dock stöter bollen precis utanför. Därefter är det Christians tur att nicka en hörna över innan det stora raset kommer. I 20 minuten utökar Styrsö ledningen och det är rent genant att se hur det sker. En frispark från mittlinjen går in i vårt straffområde där planens äldste spelare står mellan våra 4 gubbar och nickar in 0-2 Styrsö. Otroligt passivt och nonchalant försvarsspel igen!
Sista 25 går som i ett töcken där vi inte gör någonting rätt med boll. Styrsö försvarar sig men lyckas ändå göra 2 mål. Trean kommer med dryga 5 kvar där vi är ohotade på egen planhalva och rullar några passningar varav den sista friställer en grön spelare som gör 0-3 Styrsö. Vi gav oss inte utan ger dem ett mål till med någon minut kvar då vi passar fel och nytt friläge och 0-4 Styrsö. Slut 0-4 Styrsö Avslut 8-4 Styrsö Hörnor 5-1 GIK.
Med all respekt för våra motståndare som har en grej och gör det bra är det oacceptabelt att förlora med 4 mål hemma. Både ledare och spelare får ta sig en funderare så detta inte upprepas för vi kan så mycket bättre än vi visat hittills under säsongen.
Plus :
- första kvarten
Minus :
- släpper 4 riktiga bjudmål
- spelet med boll riktigt dåligt
- ingen rörelse och energi
- står och tittar i bägge straffområdena där ingen agerar återigen, varför?
- inga spelvändningar
PINNEJAKTEN
3p - nä du
2p - nä du
1p - Johan, Oskar, John, Radtke - löste entré och tog hand om kiosken, ända i Guldheden idag som gjorde någon nytta
Laget: Robin Axel J ( Emanuel C 62) Christian Emma Johannes Liam ( Ermir 45) Skogum ( Arvin 45) Joel ( Christoffer 77) Hampus Kwet Foppa ( Axel B 77)
Seger efter sen vändning mot Björndammen/Öjersjö
30 apr, 09:38 0 kommentarer
Vi tog emot Björndammen/Öjersjö i dagens seriematch i centrala delarna av staden. Efter mycket möda och stort besvär blev det till slut seger 3-2 (1-2) efter sen vändning sista kvarten. De hemlösa blev idag förvisade till Heden 3 och mycket mer korpkänsla över en match kan man nog inte få. Fullständigt bedrövliga förutsättningar för att bedriva det vi älskar nämligen fotbollsmatcher.
Sen matchen senast tappade vi Hampus, Skogum, Liam och Samuel. Det gav debut i truppen till Upplandsmaffian Robert och Jacob som gjorde fina avtryck i sina inhopp och den sistnämnde blev dagens matchhjälte.
Domaren sätter standard för matchen med sitt tal för spelare och ledare innan matchstart. Han börjar med de bevingade orden ” välkomna till ett klassiskt mittenmöte”. En välscoutad analys efter 3 omgångar. Dock hade nog domaren rätt då det inte direkt bjöds på fotbollpropaganda denna fredag.
Matchen sätter sin prägel redan från start då Björndammen backar hem och låter oss ha boll vilket det kom att vara över 90 minuter. Boll har vi men det händer absolut ingenting första 25 minuter då bolltempot är lågt och rörelsen för dålig. Björndammen får ett avslutningsläge efter 4 minuter när de kommer fram till vänster men skjuter högt över. Sen rullar vi boll i 20 minuter utan att vi kommer till några avslut. Vi har lägen att få in bollen men misstajmar det en aning.
Sen helt plötsligt efter 25 minuter ställer Björndammen om till vänsteroch deras snabbe forward sprintar sig fri på kanten. När alla tror på inspel drar han till för kung och fosterland med skott mot första stolpen förbi en överraskad Robin i mål 0-1 Björndammen. Repliken kom dock ganska omgående då vi efter en hörna får in bollen till Daniel på bortre stolpen som lägger in mot Kwet som framför mål stöter in kvitteringen till 1-1.
Nu börjar spelövertaget ge chanser också och vi ser att vi kan hota mycket i djupled och med bollar in i deras straffområde där vi har ett övertag. Kwet själ bollen i minut 33 och får ett jätteläge framför mål men tvekar lite och lägger till slut bollen utanför. Emma hittar sen med en bra boll Kwet som löper sig fri till höger men skjuter hårt i burgaveln. Med 5 minuter kvar slår Johannes en frispark som räddas. Returen ger ett öppet läge men ny räddning innan Daniel skjuter en bit över. Sen från ingenstans hittar Björndammen ett ledningsmål. Vi försvarar en omställning lite dåligt och deras förste målskytt får bollen i hörnet av straffområdet och drar en lobb i mål över Robin 1-2 Björndammen. I sista anfallet kunde vi kvitterat då Daniel hittar Johannes som fri framför mål försöker lobbnicka in den men målvakten räddar fint till hörna. Paus 1-2 Björndammen Avslut 6-4 GIK Hörnor 6-0 GIK.
Onödigt underläge i paus men samtidigt får vi skylla oss själva då vi inte är påkopplade som man behöver. Det är energilöst och stillastående på plan. Bolltempot och hur vi hjälper varandra är inte tillräckligt bra. Vi för dock ändå matchen och hoppet om en vändning känns ändå hög.
Efter en seg första kvart i andra är det sen bara Guldheden resten av matchen mot ett bortalag som ligger lågt och bara försvarar sig. Första avslutet får dock Björndammen efter 10 minuter då ett skott från 30 meter räddas ut till hörna av Robin i mål. Vi byter in Robert för sin debut och det höll på att bli en smakstart på karriären i Guldheden då han redan med första touchen är nära att göra mål. Emma slår ett fint inlägg som Robert får öppet mål på framför mål men nicken går över.
Axel B kommer sen in för mer power framåt och strax därefter driver Emma fram till höger och skjuter ett skott som går strax utanför. Vi tar nu in Christian på topp och möblerar om laget som för tankarna till 60-talet där Daniel får bli ensam back med 2 wingbacks i Emma och Johhanes. Formationen nu är 1-2-3-4! Ett genidrag visade det sig då vi sista 20 minuter skapar mängder med lägen för mål.
Först slår Foppa en boll mot bortre stolpen där Axel B får ett jätteläge med huvudet framför mål men målvakten lyckas rädda till hörna. Kvitteringen kommer dock med dryga kvarten kvar på ett liknande sätt. Foppa har bollen till vänster och slår ett inlägg mot bortre där Joel hängt sig kvar och nickar in 2-2. Vi fortsätter med samma uppställning då Björndammen knappt rör bollen längre.
Några minuter efter kvitteringen bör vi nog ta ledningen. Kwet blir frispelad av Axel B och helt ren. Dock väljer han stressat avslut med fel fot så målvakten kan rädda. Björndammen är på vår planhalva med 6 minuter kvar men avslutar högt över innan vi ställer om till anfall igen. Vi får en hörna som Foppa tar. Den blir överlång till Christian som nickar in mot mål där smarte Jacob läser det och möter med huvudet upp i nättaket 3-2 GIK. Minuten efter blir Kwet ren igen framför mål men bollen vill inte in och även Axel B får ett bra läge men skjuter stressat högt över. Björndammen får en hörna på övertiden men vi håller ut till seger. Slut 3-2 GIK Avslut 9-2 GIK Hörnor 5-2 GIK.
Till slut en skön seger även om det blev onödigt tufft något vi får försöka lära oss av. Känslan är att vi kan så mycket mer än vi visar under matcherna vilket vi måste plocka fram i fortsättningen.
PLUS:
- seger och 3 poäng
- alla inhoppare kommer in och gör avtryck i matchen
- återigen för vi spelet i nästan alla 90 minuter
- det är kul att vara bollförande
MINUS:
- stundtals väldigt energilöst… varför?
- stressar något oerhört i många lägen
- var är kylan framför mål
- mer rörelse och högre bolltempo
- mer spelvändningar behövs
- denna match ska inte behöva bli spännande
PINNEJAKTEN
3p Emanuel Bergsand - stabil, bra passningar, går framåt bra i en påhittad wingback roll
2p Daniel Marsfeld - bra brytningar, stabil mittback nr 2 idag
1p Jacob Bojlert - matchhjälte i sin debut ger självklart poäng idag
Laget: Robin Axel J ( Robert 55) Emma Daniel Emanuel C ( Christian 71) Christoffer ( Jacob 74) Joel Foppa Arvin ( Axel B 61) Kwet ( Lukas 86) Johannes
Reservlaget tar storseger efter tråkigt avslut
26 apr, 15:14 0 kommentarer
Reservlaget andra match spelades även denna gång på fantastiska Guldheden Södra. För motståndet stod ett ungt Assyriska. Tyvärr var det idag alldeles för stor klasskillnad på lagen vilket inte alltid ger det matchen var tänkt att ge. Till slut blev det seger 9-0 ( 3-0) och med lite skärpa och sämre motståndarmålvakt hade vi gjort rätt många till. Matchen får ett mycket tråkigt slut som vi också måste beröra i denna text.
Positivt idag att vi startar med 11 spelare som inte lirade från början i senaste a-lagsmatchen. Ganska tidigt ser vi vart denna match kommer ta hän då vi är helt överlägsna från start. Efter 2 mål första 8 minuter gör vi sedan i ärlighetens namn en rätt usel första halvlek med lågt bolltempo, lösa och dåliga passningar. Vi skapar dock mängder med lägen ändå men det tar till sista minuten av halvleken innan trean kommer.
Snack i paus om att försöka fokusera bättre med mer rörelse, fart i passningar och släppa bollen tidigare. Även att försöka hålla fokus även om vi egentligen inte behövde det för seger. Detta gjorde vi verkligen i andra där vi kombinerar fint och gör 6 mål första 28 minuter i halvleken vilket nästan kunde vart det dubbla. All kred till killarna som hittade ett bra fokus.
Vad hände då sista kvarten!! Ja tyvärr tappar man återigen hoppet om mänskligheten och hur detta samhälle ska byggas vidare då element i Assyriska har ett beteende som är skandalöst att se. Hur en enskild individ klockan 22.00 en tisdagskväll vid underläge 0-9 kan bete sig som skedde undgår allt förstånd. Tycker synd om Assyriskas unga killar som får lära sig uppfostran på detta sett. Tar för givet att Assyriska som klubb hanterar detta omedelbart annars kommer de få stora problem i framtiden.
Vi själva tar med oss segern, 9 mål och att vi kunde somna någorlunda hela i kropp och själ efter matchen.
Matchfakta
Avslut 27-3
Hörnor 7-3
1-0 min 7 Arvin Hamidi
2-0 min 9 Arvin Hamidi assist Samuel Göransson
3-0 min 45 Rafael Yousif assist Robert Ahlström
4-0 min 46 Rafael Yousif assist Hampus Albinsson
5-0 min 50 Hampus Albinsson assist Axel Brännström
6-0 min 57 Hampus Albinsson assist Javier Chavez Merida
7-0 min 60 Axel Brännström assist Jacob Bojlert
8-0 min 72 Jacob Bojlert assist Axel Brännström
9-0 min 73 Rafael Yousif assist Hampus Albinsson
PINNEJAKTEN
3p Jacob Bojlert - tar väldigt bra offensiva löpningar som ger ytor till andra, även mål och assist i sin tävlingsdebut
2p Arvin Hamidi - 2 mål i comebacken efter diverse bekymmer
1p Rafael Yousif - hattrick fint så
1p Hampus Albinsson - 2 mål, 2 assist på 25 minuter skojar man inte bort
Laget : Lukas Isac Christian ( Daniel 45) Samuel Emanuel C Robert ( Arvin 66) Javi ( Christian 67) Jacob Rafa Arvin ( Hampus 45) Axel B
Förlust mot Fässberg
23 apr, 11:19 0 kommentarer
Det fina aprilvädret hjälpte inte när vi tog oss till Åbyvallen utan det blev förlust mot Fässberg med 0-2 ( 0-1). En match vi har stort bollinnehav men är tämligen ofarliga framför mål medans hemmalaget är effektiva och gör två mål på få målchanser.
Första halvtimmen av matchen spelar vi stundtals bra fotboll och för spelet ute på plan. Första stora målchansen skapar Kwet i 7:e minuten där han i trängt läge utanför straffområdet skjuter med vänstern men bollen tar klockrent i stolpen. Liam får sen en tå på bollen efter ett långt inkast men tån är för lite så det blir löst till målvakten. Vi för spelet men har svårt att skapa riktiga målchanser då vi mest anfaller en och en. Efter 20 minuter är vi nära när vi för en gångs skull gör en kombination centralt. Daniel hittar Skogum som släpper till Hampus som i bra läge skjuter utanför.
Hampus får ett nytt läge än bättre fem minuter senare men skottet täcks bra av en hemmaförsvarare. Efter detta går vi ner oss och släpper över bollinnehavet till Fässberg sista kvarten och då är dom vassa. Vi kommer nu för långt ner i banan och ett passivt Guldheden är inget bra fotbollslag, Med just kvarten kvar går Fässberg duktige innermittfältare igenom vårt mittfält och skjuter strax över från straffområdeslinjen. Med några minuter kvar av halvleken får Daniel ett bra läge efter hörna när bollen dimper ner framför hans fötter i straffområdet. Avslutet går dock en bit över. Istället tar Fässberg lite ologiskt ledningen någon minut innan paus. Först gör Lukas en fin räddning på ett närskott till hörna. Hörnan slås lågt till en spelare utanför straffområdet som skjuter. Bollen träffar någon framför mål och deras gubbe är först och slår in bollen i öppet mål 0-1 Fässberg. Vi ledare får ta på oss det målet då vi var totalt oorganiserade på hörnan. Paus 0-1 Fässberg Avslut 5-3 GIK Hörnor 4-1 GIK.
Stundtals bra spel men ändå ligger vi onödigt under i paus. Vårt stora problem är att vi är alldeles för stillastående utan boll. Hade vi agerat på plan hade vi skapat än mer lägen och sä’kert något mål.
Andra halvlek präglas av bollinnehav för oss hela halvleken men vad hjälpte det! Johannes gör ett fint genombrott till vänster och dribblar några gubbar men avslutar sen med skott över. Med 6 minuter spelade är Fässberg i vårt straffområde för ända gången i halvleken och får straff när deras forward får en lätt spark på benet. Straffen placeras säkert i mål 0-2 Fässberg.
Sen dominerar vi resten av halvleken mot ett Fässberg som fick byta ut sina bästa gubbar. Hemmalaget försvaras sig dock väldigt bra med extremt lågt försvar samtidigt som vi fortsätter envisas att anfalla en och en. Vi lyfter in Christian på topp för att vinna höjdbollarna vilket han gör hela tiden. Vi får då ifrågasätta utbildningen på Chalmers då ingen i vårt lag fattade att det kan vara en ide att ligga nära Christian och vinna de andrabollarna och skarvarna.
Halvvägs in i halvleken skjuter Samuel som nyss kommit in ett skott som går strax utanför. Vi pressar på utan att skapa något fram till sista tio minuterna då det vaskas fram en del chanser. Först skjuter Foppa högt över i hyfsat läge. Därefter får Daniel ett bra läge i straffområdet men målvakten räddar det låga avslutet bra.
Hampus får ett jätteläge framför mål med 4 minuter kvar men nickar rakt på målvakten. Emanuel C som nyss kommit in får ett läge efter hörna nära mål någon minut senare men lyfter bollen över. Kwet får sista läget i sista minuten och bör väl göra mål men lyckas missa någon meter från mållinjen. Slut 0-2 Fässberg Avslut 7-2 GIK Hörnor 6-1 GIK.
En sur förlust som kan verka ologisk men på något sätt ändå blir logisk då vi nog kunde lirat ett dygn till utan att göra mål.
Bra idag :
- vi har ett stort bollinnehav
- vi vill spela fotboll
- vi känns bättre än våra motståndare
Minus idag :
- släpper 2 mål på fasta situationer
- våra hörnor, 10 st rätt ofarliga
- rörelse utan boll, vi spelar för mycket en och en, agerar inte på bollar ute på plan utan står och tittar och ser vad som händer istället för att agera, detta måste vi få bort om vi vill ta segrar i denna serie
- noll offensiva löpningar från mittfältet, måste vi också ändra på
PINNEJAKTEN
3p Johannes Ung - klart bäst fötter hos oss,
2p Axel Johansson - klockren första halvlek
1p Hampus Albinsson - är vårt bästa offensiva hot idag, slutprodukten saknades dock
Laget : Lukas Axel J Emma Daniel ( Emanuel C 87) Johannes Joel ( Samuel 65) Liam ( Christoffer 39) Skogum ( Christian 62) Hampus Kwet Foppa ( Axel B 82)
Reservlaget vinnare i comebacken
19 apr, 15:06 0 kommentarer
Efter två år utan reservlag var det dags igen vilket är väldigt glädjande. Vi har lyckats bredda truppen både i antal spelare och kvalitet vilket kommer bidra till mycket positivt för laget och föreningen. I återstarten tog vi emot Eriksberg hemma på Södra och det blev en lyckad comeback med seger 3-1 ( 2-0). Vi gör under delar av matchen det mycket bra och dominerar stundtals rätt stort. Med lite skärpa i avsluten vinner vi detta med 4-5 bollar utan problem.
Första halvlek är riktigt bra där vi dominerar stort. Vi pratade innan om att ha mer possession och inte alltid gå direkt till anfall och det fick vi se då vi hade stort bollinnehav och vårdade bollen bra. Att Eriksberg var tämligen passiva passade ju också matchbilden bra. Vårt presspel var bra där vi vann mycket boll på mitten och kom till många anfall. Till det negativa är att vi måste visa mer kyla i avslutningslägen. Vi har sådana lägen att vi ska göra 5-6 mål i första men är tämligen kyliga framför mål där vi blundar och stressar i stället för att ta det lugnt och bara placera in bollen.
Det blev dock två mål i första då Johannes slår in en rutur på Axels skott halvvägs in i halvleken och nämnde Axel lyfter in tvåan efter en riktig målvaktstavla.
Andra halvlek är jämnare där Eriksberg byter in några bättre gubbar samtidigt som vårt tålamod med boll inte är lika stort utan vi går på för många chansbollar framåt. Det byts lite chanser där våra är klart farligare och återigen med kyla gör vi några mål till då flera rena frilägen missas. Hampus får in en boll på slutet efter Rafas pass innan Eriksberg reducerar på sista sparken.
Vi tar med oss en seger vilket alltid är trevligt och även fint spel stundtals. Konkurrensen om platserna hårdnar där ingen kan känna sig given i representationslaget. Trevligt att se att vi var lite lugnare med boll idag och tog några extra varv ibland vilket vi haft svårt för där vi stundtals lite väl snabbt vill gå framåt i banan. På torsdag är det match i 5B mot Fässberg. En tuff match vi går för att ta tre pinnar i.
Matchfakta
Avslut 16-7
Hörnor 5-4
1-0 min 22 Johannes Ung assist Axel Brännström
2-0 min 33 Axel Brännström assist Rafael Yousif
3-0 min 88 Hampus Albinsson assist Rafael Yousif
3-1 min 91
Pinnejakten
3p Ermir Zulfaj - grym bollvinnare på mitten
2p Samuel Göransson - stabil på mittbacken, läser spelet bra
1p Christoffer Marsfeld - fina fötter, fördelar spelet bra
Laget : Robin Isac Christian Samuel ( Ermir 75) Emanuel C ( John 45 Emanuel C 65) Christoffer ( Emma 45) Ermir ( Christoffer 65) Johannes ( Axel J 45) Arvin ( Hampus 45) Axel B Rafa
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade |