Dela nyhet
Cupvinst i Kalmar för GG
Igår, 20:58 0 kommentarer
Vilken lördagseftermiddag det blev i Kalmar Sportcenter. GG tog tillslut hem vinsten i LF Fastighetsförmedling cup 2025 och inkasserade en efterlängtad turneringsseger och 5000 kr.
Tar vi det från början så var första matchen i gruppspelet Alsterbro vår motståndare, det blev vinst med 2-0 efter mål från Nico och ett självmål. I andra matchen väntade Trekanten Blå. Återigen en tvåmåls seger för GG, 3-1 efter två mål från Hugo och ett av Elliot. Sista gruppspelsmatchen väntade de starka inomhuslaget St Sigfrid. Matchen slutar 0-0 vilket innebar gruppseger och en plats i kvartsfinalen.
I kvarten väntade Trion från Blekinge. Det blev blev vinst 1-0 efter ytterligare ett mål från Hugo.
I semin stod återigen Trekanten för motståndet men deras andra lag (Gul). Vi gör nog vår sämsta match för dagen. Matchen slutar 2-2 efter först ett mål från Hugo och sedan kvittering från William. Det blir att matchen avgörs på straffar. Vi är här säkra och sätter våra tre, Trekanten bommar en och vi är klara för final.
I finalen står Flygsfors/Gadderås för motståndet. En jämn match som slutar 1-1 vid full tid. Men i förlängningen avgör Hugo med sitt andra finalmål! Segern är klar!!
Utöver turneringsvinsten så blir Gustav Hultenius utsedd till turneringens bästa målvakt. Hugo Andersson vinner skytteligan i cupen på 6 mål!
Härligt jobbat!
Nästa turnering är Nybro Open i början av januari