Prenumerera
Truppen 2026
1 dec, 11:58 0 kommentarer
Första dagen i december betyder inte bara att två veckors träning och en match träder i kraft - utan det största tecknet att det vankas jul är det traditionsenliga truppsläppet inför kommande säsong.
Den första spelaren att presenteras är ingen mer än den evighetsmaskinen på högerkanten Simon Ekblad.
Lyckebyfostrade Ekblad tog sina första fotbollssteg på Lyckåvallen i Lyckeby GoIFs grönadress. Efter sammanslagningen mellan just nämnda Lyckeby GoIF och Karlskrona AIF följde Ekblad med i det som är ”FKK”.
Efter spel i såväl pojk samt juniorlag skedde debuten i A-laget, säsongen 2022 efter ett inhopp borta mot Räppe GoIF.
Totalt har det blivit 79 matcher för den löpstarka mittfältaren som numera huserar som ”wingback” och håller sig Ekblad skadefri blir han nästa spelare att passera 100 matcher i den orangea tröjan.
Hemsidan stämde av med Ekblad om hur hans fotbolls tankar går.
Vad tycker du om säsongen som gick?
- Jag tycker att det var en bra säsong, det är små
marginaler som avgör. Vi som lag blir bättre för varje år.
Om du fick välja tre gäster till ditt julbord, vilka bjuder du in?
- Då skulle jag bjuda in Zlatan, Michael Jordan och Erik Niva.
Har du någon förebild inom fotbollen?
- Det har väl alltid varit Zlatan sen man var liten.
Vi tackar Simon Ekblad för pratstudenten och återkommer imorgon med nästa herre.
Kommentarer