Dela nyhet
Sommar
9 jun, 19:01 0 kommentarer
Sommaruppehåll
Sommaruppehållet närmar sig och vi planerar för träningsmatcher tillsammans med IFK Motala, imorgon, tisdag. OBS! Vi ses 16:45 på Askling Bil Arena. Nästa veckas träning, 17/6, blir sista träningen innan sommaruppehållet. Vi startar upp igen tisdagen den 12/8 klockan 17:15.
Cup
Den 5/7 finns det möjlighet för 10 st från laget att delta på en cup i Vadstena. Just nu finns det 6 st platser kvar.
Sponsring
På föräldramötet informerade vi om möjlighet till sponsring för att subventionera träningsställ till laget. Vi har problem att få återkoppling kring tryckkostnader. Tiden går fort och vi ser inga möjligheter att ro detta i hamn innan sommaruppehållet. Med anledning av detta har vi bestämt att vi lägger ner det i år. Det känns såklart tråkigt men vi hoppas kunna hitta en lösning nästkommande år.
Vi vill rikta ett stort tack till Maskincity i Motala, Maskinpartner i Östergötland AB och Stångebro bygg AB som alla erbjöd sig att sponsra laget! 🙏
/Ledarna P18