Dela nyhet
Ingångstjejer Arsenal - Paris, lördag 14:20
7 sep, 22:10 2 kommentarer
Vi har eventuellt en möjlighet att få vara ingångstjejer till matchen Arsenal - Paris nu på lördag. Samling 14:20 och matchstart 15.00 på Linköping arena / Bilbörsen Arena.
Tjejerna får då gå in på planen, hand i hand med spelarna i matchen och lämnar sedan planen när de ställt upp sig och lagen hälsat på varandra. Alla deltagande tjejer får sedan fribiljett till att se matchen från läktaren.
För att det ska vara en möjlighet behöver vi få ihop minst 22 spelare, kanske 24 så att vi kan täcka upp ev. sjukdom och de kanske kan få gå med en domare in också. Svara därför på den kallelse som skickas ut SNARAST så att vi vet om vi får ihop ett gäng tjejer eller ej.
Inget löfte om att vi får möjligheten men vi vill se intresset så försöker jag (Johan) koordinera med LFC under morgondagen (fredag). De första spelarna som anmäler sig till kallelsen kommer få chansen så svara så snart ni vet om er dotter vill vara med ifall vi får till det.
Kommentarer
Johan Hallin 8 sep, 23:11
Jag har fått bekräftat att tjejerna (22-25 stycken, lite oklart) får vara ingångstjejer imorgon. Samling 14:20 i matchställ vid entré 2. Hoppas få ut lite mer info imorgon.
Föräldrar och syskon med flera behöver lösa egna biljetter, förslagsvis sektion D då tjejerna har plats på sektion C.
Johan
Linda Hjertberg 9 sep, 15:50
Om någon har någon bild eller liten filmsekvens på tjejerna vid ceremonin så skicka gärna på sms, skulle vara kul att se 😊. Med vänlig hälsning, Linda, Iduns mamma 0702-352026