Dela nyhet
Säsongen 2025/2026
20 aug, 07:43 0 kommentarer
Välkomna till en ny hockeysäsong
Sommaren har precis passerat och vi har dragit igång med lite sommarträning/FYS
Nu smyger sig taggen på inför hockeysäsongen lite mer för varje dag. Jag börjar vara riktigt taggad på att dra igång.
Att kort sammanfatta den gångna säsongen är svårt, men vilken säsong vi haft! Vi har testat på en ny variant kring sammandragen där vi har spelat ”stora och små” sammandrag. Det gjorde att vi fick möta nya lag vilket har varit väldigt roligt.
Till kommande säsong händer det mycket kul!
Träningstider from v.36
Måndagar 17.00-18.00 Nolia 1
Fredagar 16.00-17.00 Nolia 1
Söndagar 11.30-13.15 Nolia 1 (Is+FYS)
Save the dates
28 augusti Fotografering, glöm inte fylla i och skriva ut och ta med blanketten.
11-12 Oktober Anton Lander cup Timrå, cupregler och information kommer att skickas ut
inom kort.
Ev. 21-22 Februari alt 28-29/3 (datum är tveksamt mer troligt i mars) Anordnar vi vår första cup “Coop cup”.
Föreningsarbete
Vi kommer likt ifjol bemanna kiosken vid ett antal tillfällen vid A-lagsmatcher. Det kommer krävas 12 föräldrar per gång och första tillfället blir 26/9. Återkommer med information/schema så fort det finns samt skickar ut kallelser utifrån hur listan från bemanningen ifjol ligger. Ni ansvarar själva för att byta vid behov.
Det alla kan göra nu är att kolla runt efter sponsorer. Är man företagare eller känner någon som är intresserad att sponsra laget ekonomiskt, vänligen maila uppgifter till Angelina eller Liselott.
Redan nu kan nu kan alla börja samla vinster, sponsring och godis till lotteri och annat som kan vara bra till cupen.
Kommentarer