Prenumerera
Information inför säsongen 2025
27 apr, 20:06 0 kommentarer
Hej föräldrar!
Nu är utesäsongen äntligen igång och snart börjar även matcher och andra aktiviteter. Vi vill passa på att informera er om vad som gäller inför säsongen 2025.
Seriespel 2025
Som vi diskuterade i höstas har vi nu anmält två lag till seriespel:
- Ett lag i årskull 2013
- Ett lag i årskull 2014
Syftet är att skapa jämnare matcher och ge spelarna mer speltid. Vi kommer fortsätta att träna som ett gemensamt lag, men när det gäller matcher kommer lagens stomme att bestå av spelare från rätt årskull. Spelarna kommer kunna få möjlighet att spela i båda serierna.
Matcherna ligger nu ute i kalendern i Svenska lag, datum och tider är ännu ej helt bekräftade. Ett pågående arbete just nu.
Kallelse till spelare inför match kommer likt föregående år här på Svenska lag.
För att hantera två seriespelande lag har vi fått förstärkning:
- Johan Wieslander ansvarar för administration (matchbokning, kallelser) för 2013-laget.
- Peter Sidebo och Peter Svensson/Anja Jöhncke, Jon Landström kommer att stötta vid matcher och andra arrangemang.
Vi är jätteglada över det här förstärkta ledarteamet!
Värderingar och laganda
I år kommer vi att satsa extra på att fortsätta bygga god laganda. Vi inleder med ett spelarmöte, där vi pratar om:
- Att komma i tid (gärna 5 min innan träning)
- Hur man är en bra lagkamrat
- Att hålla en positiv och peppande ton
- Att vi undviker svordomar både på träningar och matcher
- Att alltid göra sitt bästa
- Att lämna mobilen i ryggsäcken under träning/match
Mer information om detta kommer efter vårt möte med tjejerna.
Styrka och skadeförebyggande träning
Vi startar i år ett arbete med styrkeövningar, särskilt riktade mot att stärka knän och fotbollsrelaterad stabilitet. Detta gör vi tillsammans med Frida Enqvist (Ninjas mamma), som är utbildad fysioterapeut. Målet är att bygga hållbara, starka och skadefria spelare.
Vi kommer också att införa gemensam stretching i ca 10 minuter efter varje träning. Det hjälper oss att samla laget och fånga upp viktiga saker inför matcher och träningar.
Cuper, träningsläger och försäljning
Tjejerna har uttryckt önskemål om att åka på cup, och vi siktar på att planera för en större cup nästa säsong. Under denna säsong tittar vi på möjligheten till en mindre cup eller ett träningsläger i närområdet.
För att finansiera detta behöver vi fortsätta arbetet med försäljning. Precis som tidigare behöver tjejerna hjälp från er föräldrar, särskilt vid hemmamatcher och sammankomster med servering– nu för två lag!
Inför seriestart
För att spela match vill vi att spelarna ska ha deltagit på minst två träningar inför seriestart. Det skapar bättre förutsättningar för både laganda och prestation.
Tack för att ni läst – vi ser fram emot en härlig och utvecklande säsong tillsammans med era tjejer!
Hälsningar,
Tränarteamet