Dela nyhet
Jelger Kan tillträder som Head of Performance i Växjö DFF
15 jan, 13:12
Växjö DFF meddelar härmed att Jelger Kan har tillträtt en tjänst som Head of Performance i föreningen. Jelger Kan kommer från Nederländerna och besitter en bred och mångårig bakgrund inom prestationsutveckling, med erfarenhet från flera olika idrotter på elitnivå.
Jelger Kan har tidigare varit verksam inom internationellt välrenommerade organisationer, däribland AFC Ajax och SC Heerenveen. Hans arbete har omfattat prestationsoptimering, fysisk utveckling samt strukturerad belastnings- och återhämtningsstyrning i professionella miljöer.
Jelger Kan har redan påbörjat sitt uppdrag i Växjö DFF och är i gång med arbetet tillsammans med spelare och ledarstab. Uppdraget innefattar att vidareutveckla föreningens prestationsstruktur och säkerställa hållbara och långsiktiga förutsättningar för spelarnas utveckling och prestation.
Sportchefens kommentar:
– Rekryteringen av Jelger Kan är ett strategiskt viktigt steg för Växjö DFF. Hans internationella erfarenhet och kompetens inom prestationsutveckling stärker vår organisation och bidrar till att höja kvaliteten i vår dagliga verksamhet. Vi ser mycket positivt på samarbetet framöver, säger sportchef Kim Focic Åberg.