Prenumerera
Efterlysning: fler tränare
11 jan, 10:38 0 kommentarer
Hej!
Nu har halva säsongen gått och en Storvretacup är avklarad. Är jättekul att följa barnen hur de utvecklas, hur positiva de är och hur de kämpar hela matcherna. Stor eloge till barnen och till er vuxna som stöttar från sidan.
Vi är fortfarande underbemannade på tränarsidan. Vi som är engagerade har dessutom jobb som gör att vi är frånvarande både på matcher och träningar. Så både för att få ihop det rent praktiskt och att kunna stötta era barn bättre är vi behov av att få in fler ledare, oavsett vilken omfattning du har möjlighet att ställa upp. Ju fler ledare vi är, ju lättare är det att pussla ihop det.
Det är bara att höra av sig till någon av oss ledare om du kan tänka dig att ställa upp, eller bara ta med klubba och skor till träning och säg till att du vill vara med och köra.
Barnen är verkligen jätteroliga att jobba med så häng på!
Kommentarer