Dela nyhet
Information
9 jun 2025 0 kommentarer
Mats Gyllenvåg och Mattias Magnusson - eldsjälarna som tillsammans med många andra har gjort bygget av konstgräsplanen möjligt.
I helgen är det dags för 40-årsjubileum av Pepes cup och på fredagen är det dessutom invigning av konstgräsplanen. Det verkar dessutom bli finväder så kom gärna ner till Vanåvallen och heja fram alla de lag som kommer till årets fotbollsfest!
P.g.a cupen kan inga lag träna på Vanåvallen på torsdag och vi flyttar därför vår träning till Elljusspåret klockan 17.30. Kondition och styrka står på agendan.
Vi har ett långt matchuppehåll då vi tidigarelagt en match som skulle ha spelats på Vanåvallen i helgen och sedan har Skogsbo Avesta dragit sig ur serien.
Vi tränar som vanligt nästa måndag och tar sedan ledigt över Midsommar så ingen torsdagsträning nästa vecka.
Helgen efter Midsommar är det dags för Skinnarcupen - mer information kommer!