Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Kanske inte blir så enkelt
9 maj 2014 0 kommentarer
Ikväll, fredag 9 maj kl 19:00, blåser domare Erik Karlgren till spel i omgång 4 av Division 5 västra.
Motståndarna Tjällmo IF har inlett serien med en vinst och två förluster, målskillnaden är 3 - 8. Vinsten togs i den senaste omgången, mot Malexanders IF, på hemmaplan.
"Giffarna" kommer att ställa upp med Joel Johansson (1, lagkapten) i målet.
I backlinjen spelar David Johansson (13), Mikael Persson (15), Olle Johansson (3) och Jonny Johansson (7).
På mittfältet har Johan Falk (5) och Christoffer Svensson (6) defensiva roller, Jonas Lindell (8) spelar till höger och Patrik Nilsson (10) till vänster, Fredrik Lind (16) har den offensiva rollen.
På topp spelar Kristoffer Österberg (4).
Avbytare är Oscar Blackstenius (11), Thimmy Svensson (9) och Sarkis Baginjan (17).
Domare är som sagt var Erik Karlgren, assisterande domare är Jan Nisuvälja och Bernt Gustafsson.
Kenneth Wallin
En påminnelse om ketchupflaskan......
10 maj 2014 0 kommentarer
"Giffarna" hade, under fredagskvällen, glädjen att ta emot nyuppflyttade Tjällmo IF på Kungsvallas a-plan. Planen var helt o.k., trots att tämligen mycket regn har fallit de senaste dagarna.
Joel stod i målet och hade framför sig i backlinjen David, "Micke", Olle och Jonny. Framför försvarsmuren fanns "Stoffe" och Johan, till höger "Tulle" och till vänster "Putte". Längst fram på mittfältet spelade "Fidde" och på topp fanns "Kricke".
Avbytare var Thimmy, "Blacka" och "Sakke".
"Giffarna" öppnade starkt och tog ledningen redan i 4 min, då "Fidde" slog ett högerinlägg vilket "Tulle" nickade i mål, via ribban. Därefter följde ett flertal goda chanser för hemmalaget men inga fler mål innan gästerna i 11 min stack upp i sin första riktigt vassa attack. Ett bra skott, lite från vänster, vilket smet strax utanför Joels vänstra stolpe.
Minutn efter innehöll bl.a. en vänsterhörna för TIF, där Joel slutligen greppade bollen i den allmänna röran. TIF anföll på högersidan i 16 min och inlägget var av modellen "farligt". "Fidde" testade med ett skott i 18 min men det blev för löst, istället kom TIF i en ny högerattack och även detta inlägg var riktigt vasst.
"Giffarna" erhöll en högerhörna i 21 min, efter att "Fidde" skjutit ett nytt skott. "Putte" serverade en fin boll till "Kricke" i 24 min men avslutet hamnade över målet. Ett riktigt fint snabbt och farligt anfall fick publiken se i 28 min men ledningen utökades inte.
I 29 min var det "Fiddes" tur att levererera "Kricke" en smakfull, djup passning men avslutet hamnade denna gång utanför högra stolpen. I 32 min fick hemmalaget en vänsterhörna, där slutligen David fick till ett skott, dessvärre över ribban.
Halvtidsresultat: 1-0.
Andra halvlek var 2 minuter gammal då TIF testade Joel med ett skott men inga svårigheter för Joel. "Stoffe" sköt ett bra skott i 51 min, vilket gästernas målvakt klarade. Också TIF avslutade med ett skapligt skott i 53 min, Joel klarade även detta.
"Fidde" anföll på vänstersidan i 54 min, målvakten klarade det svåra avslutet men det utdömdes frispark till hemmalaget. "Fidde" svarade för den, högt över! En vänsterhörna i 56 min nickades av Johan och målvakten boxade ut bollen.
Ett vänsterinlägg av "Fidde" i 58 min hamnade hos "Tulle" som lyckades få bollen utanför den högra stolpen. En hörna från vänster i 60 min nådde "Putte" vars avslutande skott passerade ganska högt över ribban. I 64 min erhöll "Giffarna" ännu en vänsterhörna, "Kricke" nickade högt över målet.
"Tulle" kom snabbt på högerkanten i 64 min, skottet hamnade i burgaveln, på utsidan tyvärr. TIF svrade med ett skott i samma minut vilket Joel fångade. I 70 min en ny vänsterhörna, vilken målvakten avvärjer. I detta skede kom "Blacka" in som ersättare för "Putte".
I 73 min fick publiken på nytt se ett fint anfall men tyvärr resultatlöst, vad det gäller målfabrikation. I 79 min kom det så äntligen, det andra målet. "Blacka" slog ett inlägg från vänster, "Kricke" tog ner bollen och förpassade den i nät; 2-0. Thimmy kom in som ersättare för "Tulle".
I 82 min drabbades "Micke" av en bristning i höger lår och tvingades förstås att lämna planen, "Sakke" ersatte. Thimmy slog ett bra inlägg i 89 min, till "Blacka" som vidarebefordrade bollen till Jonny. Jonny gjorde inget misstag och 3-0 var ett faktum.
I matchens allra sista minut tillverkades ett självmål av en TIF-försvarare, som hårt uppvaktad av "Fidde", hade oturen att slå den branta löpbollen i eget mål; 4-0. Tre mål på de 11 sista minuterna alltså, hade effektiviteten varit lika bra de övriga 79 minuterna hade säkert skörden blivit ännu rikare.
Slutresultat: 4-0.
Nu väntar Vikingstads SK i nästa omgång, på bortaplan. Det tycks bli en hård nöt att knäcka, VSK lär knappast minnas när de senast förlorade en seriematch i division 5/6 senast. Dock, de är trots allt nykomlingar och "Giffarna" bör nog kunna komma till tals med dem, om alla hjälps åt.
Kenneth Wallin
Kommentarer