Laguppställning
Ledare
Referat
Delad poäng på Ekebyvallen
15 maj 2017
Årets första match på Ekebyvallens gräsmatta en skön vårdag i maj. Fanna BK kom på besök under lördagen och en för tidpunkten på året hyfsad matta låg och väntade.
Upsala IF kom till spel med följande:
Helander
Hellström Kvarneå Khan
Kimpioka Higuera
Solander Wesström Amaya Gustafsson
Ajdert
Bänken: Tröen Sakovic, Tesséus, Ashab, Andrén
Matchen började på bästa möjliga sätt efter att Helander blivit fri mot motståndarnas målvakt efter skarv från Kvarneå och redan efter 3 minuter säkert kunde sätta 1-0. Det råder väldigt delade meningar kring hur Helanders mål verkligen kom till i det mediala vimlet. Egen fällande dom får ni som sett själva ge. Under första delen av första halvlek håller vi oss till matchplanen på ett bra sätt och skapar fler chanser där marginalerna inte riktigt är med oss. Fanna jobbar sig i matchen och ju längre halvleken går ju hårdare tryck lyckas de få mot oss. Ajdert i mål står för några riktigt bra räddningar och det ska krävas ett straffmål i halvlekens sista minuter innan Fanna kvitterar matchen och vi går till halvtidsvila med 1-1.
Tidigt i första halvlek tvingades Fanna BK sätta på sig sköna gröna västar då matchställen ansågs för lika från domarhåll. Hormonstinna röster ansåg här att det var dags för oss att plocka fram vårt bortaställ, på hemmaplan.. Ett kort leende senare fortsatte med randiga tröjor mot gröna västar.
I andra halvlek är det Fanna som kommer ut på ett aggressivt och hungrigt sätt. Vi blir lite tagna och får inte riktigt ordning på spelet. Drygt 10 minuter in tar bortalaget också ledningen efter att tryckt in en ribbretur från nära håll. Efter Fannas ledningsmål arbetar vi oss sakta men säkert in i matchen igen och under andra delen av halvleken är det vi som lyckas få lite tryck i jakten på kvitteringen. Utdelning kommer också på en av många hörnor som skapas. Hellström slår in hörnan där Kvarneå och stark och petar in målet som ger 2-2 med kvarten kvar av matchen.
Avslutningen av matchen blir rörig med håligt försvarsspel på båda håll och med chanser för ledningsmål från båda lagen. Med endast 5 minuter kvar av matchen får Amaya sitt andra gula kort och vi tvingas avsluta matchen med en man mindre. Vi står emot bakåt och lyckas ändå producera framåt trots detta men matchen slutar 2-2 och med delad poäng. En nervig match med mycket målchanser och intensivt spel ute på banan där vi är både glada över poängen men också går därifrån med en känsla av att vi kunde fått med oss mer.
Kommande helg åker vi till Midgårdsvallen för match mot FC Arlanda. Matchen startar 16.00 för er som planerar att arrangera resa för bortasupporters. Vi är inne i en period där skador, avstängningar m.m stör oss men vi jobbar vidare mot våra mål och låter oss inte bli nedslagna.
Avslutningsvis lyfter vi assisterande domare Adrian Norrby som inte bara var snäll mot Brinck utan också visade en härlig känsla för spelet och ett proffsigt agerande som domare!
Tabell
(från everysport)
| Herr Div 4 | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 | 12 | 4 | 4 | 62 | 25 | 37 | 40 | |
| 20 | 12 | 4 | 4 | 51 | 31 | 20 | 40 | |
| 20 | 10 | 4 | 6 | 45 | 29 | 16 | 34 | |
| 20 | 10 | 3 | 7 | 45 | 39 | 6 | 33 | |
| 20 | 9 | 5 | 6 | 45 | 31 | 14 | 32 | |
| 20 | 8 | 3 | 9 | 29 | 42 | -13 | 27 | |
| 20 | 7 | 5 | 8 | 38 | 44 | -6 | 26 | |
| 20 | 7 | 4 | 9 | 34 | 34 | 0 | 25 | |
| 20 | 6 | 6 | 8 | 38 | 45 | -7 | 24 | |
| 20 | 4 | 4 | 12 | 36 | 55 | -19 | 16 | |
| 20 | 3 | 2 | 15 | 26 | 74 | -48 | 11 |