Dela nyhet
Vinnare säsongen 2025
14 okt, 11:21 1 kommentar
Vi hade en fin avslutning i lördags och för er som tyvärr ej var på plats kommer här en sammanfattning av säsongens vinnare, med motivering.
Han gjorde en match denna säsong och vilken match det blev. Inget mål blev det men ändå fanns han med i protokollet i form av hans, helt rätt tilldelade, röda kort.
Årets buse: Maxim “benslaktar’n” Eriksson!
Vi har haft många brödrapar i torpedo genom åren, från de lynniga bröderna Asklöf, till de stabila bröderna Jonsson till den dynamiska duon Hedmans. Nu har ett vasst brödrapar från Stockholm anlänt och det osar klass minst sagt. Har stor potential att bli historiens bästa brödrapar i föreningen. Men de har en bit dit, håller de för trycket? Årets brödrapar: Bröderna Öhman!
Talang är talang. Kvalitet är kvalitet. Dyker kameran fram, då glider han in som Glenn Hysén på Wembley -89 och poserar. Han vet vad han gör och sociala medie-ansvarige smälter som smör. Det är vackert, det är inte årets gubbsträckning ty det är årets gubbstretchning. Årets linslus: Gurra!
Året är 2025. Hela torpedo är draperat i vitt, svart och rött. Hela Torpedo? Nej, en man kliver fram och spänner musklerna när det vankas. Ska likesen in (antagligen årets mest likade bild) ska matchtröjan av. Årets topless: Love Ö!
En ulv i fårakläder som med sin oskyldiga uppsyn utanför fotbollsplanen ger ett intryck av att spela snäll fotboll, inget kan vara mer fel. Denna snabbfotade Torpedo har dribblat av motståndarna shortsen konsekvent genom säsongen 2025. Årets slalomdribblare: Payam “Messi-style”, Dekhordi!
Denna Torped har med klassiska gubbfasoner och oklar träning lagom till höstsäsongen skaffat sig en gubbrygg. Från att förra säsongen ha tilldelats årets höstsäsong ska vi nu få tilldela honom årets glaslirare: Chris Kross!
Torpedo glömmer aldrig. Detta gäller även om man råkar felskicka sina meddelanden, de kommer att finnas kvar i vårt kollektiva minne. Jag citerar “Hejsan älskling! Nu åker jag strax från stan. Ses hemma om ett litet tag (glad smiley). Puss x14.” Årets mest kärlekskranka: Degen!
Denna Torpedo har under denna säsong dragits tillbaka i plan jämfört med förra säsongen och spelat mer back än mittfältare, vilket visat sig vara oerhört klokt av och lyckat av tränartrojkan. Årets reträtt: Jonte!
Denna spelare kom in i Torpedo som en frisk fläkt och drog upp tempot på både träning och match. Ett ungt tillskott som går från klarhet till klarhet för varje match som går, vem vet var detta kan sluta någonstans?! Ett obearbetad diamant som vi hoppas ska glänsa länge i Torpedo. Årets nykomling: Olle!
Från mitttback till anfallare. Tillbaka till mittback. Och anfallare igen. Ingen mellanmjölk när det gäller denna Torped. Årets tvåvägsspelare: Simon K!
Han var med i skytteligatoppen i division 8 samt har en steglängd många av oss avundar. Han kommer och levererar konstant på träning och match, ge honom en startplats i ett maraton och han kommer att leverera även där. Årets Torped samt årets mål, för målet han gjorde på avspark mot IK Fyris: Malte!
Från en premiär med sju insläppta och en annons om att vi sökte målvakt - till MVP i typ resten av de nio matcherna. Denna utvecklingskurva är utöver det vanliga och han har varit avgörande i flera av årets matcher. Årets genombrott: Anzar.
Denna brasse kan hitta mellan benen på vem som helst tror jag. Årets tunnel: Gio, mot Olle.
Hade det varit amerikansk fotboll hade detta varit en klockren 3-poängare. Årets miss: Mathias, straff hemma mot Södra Trögd.
Plockar man upp tvätten efter sin debutmatch, då blir det en nominering. Inte bara tvätten imponerar, när han städar upp i defensiven så är det med ett avgrundsvrål som får motståndarna att skita på sig och medspelarna att imponeras. Kommer vrålet fram även hemma vid tvättmaskinen? En mycket trevlig ny bekantskap som sparkles joy. Årets städgummevrål från vildmarken: Anton!
Han håller fanan högt och det känns som han bara gasar på mer och mer ju äldre han blir. Omvänd logik men oerhört strong är han. En storstilad comeback på planen i år efter några säsonger med mest Vintervargsdeltagande. Årets ålderman/Benjamin Button: Andreas Bernád!
Två fantastiska individer som styr upp träningar fenomentalt. Årets Roy Evans & Gerard Houllier – Matthias & Lasse!
En spelare som skjuter mer än sällan, ibland faktiskt på mål. Ställ dig inte i vägen för då kommer du att bli omkullsprungen. En nykomling som har gjort genombrott i första säsongen. Har bidraget med oerhört mycket på plan och visar en löjlig klass med torpedomått mätt! Må det bli många fler säsonger i Torpedo! Årets ångvält: Erik Ö!
Årets pantare: Gurra!

Kommentarer
Chris Webb 14 okt, 11:38
🥳👏🏆