Dela nyhet
Alfons återvänder till TFK
Idag, 12:47 0 kommentarer
Ännu en spelare vänder hem till Trollhättans FK: 20-årige Alfons Egerzon är nämligen klar för en återkomst på Stavrelunds IP!
– TFK har något spännande på gång, säger han.
Moderklubben är egentligen Sjuntorps IF, men Trollhättans FK är den förening som Alfons Egerzon har representerat under flest säsonger totalt sett.
Nu var det dock ett litet tag sedan. 2021 gick ytterbacken till Trollhättans BoIS, vilket så småningom byttes mot FC Trollhättans juniorlag innan Alfons återigen skrev på för BoIS. Under den senaste säsongen var han den ende spelaren i laget som spelade samtliga 22 matcher i division 4.
– Det gick bra tycker jag, det blev lite få poäng bara. Men det ska jag allt förbättra, säger han.
Valet att gå tillbaka till TFK motiverar Alfons så här:
– Det är en klubb som jag tillhörde under väldigt lång tid, och jag tycker att TFK har något spännande på gång nu med den nye tränaren, samtidigt som det också är ett steg en division uppåt för min del.
Han beskriver sig själv som en vänsterfotad wingback som sällan missar en träning.
– Jag är alltid på plats. Och jag hatar att förlora. Jag vill även tro att jag är en bra lagspelare som är lätt att spela med, säger Alfons Egerzon.
Vars målsättning under 2026 lyder enligt följande:
– Jag tänker att målet för TFK är att stanna kvar i division 3 ett år till och utvecklas som lag. För min del handlar det väl om att utvecklas så mycket jag kan som fotbollsspelare.
Fakta:
Namn: Alfons Egerzon
Ålder: 20
Bor: Trollhättan
Gör: Elevassistent på Lyrfågelskolan
Position: Wing-/ytterback
Tidigare klubbar: Sjuntorps IF, Trollhättans FK, FC Trollhättan, Trollhättans BoIS