Godkänn kakor
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies
Team Alingsås BC är en bowlingklubb i Alingsås vars hemmahall är på Stures Bowling. Vi är en klubb med tre spelande lag i nationella bowling serien där vårat representationslag spelar i Elitserien och vårat farmen 1 spelar i div 1 och farmen 2 i div 3. Klubben har funnits sedan 2007 och vill man läsa mer om klubbens historia finns den i stycket längre ner på denna sidan.
Klubben består av både killar och tjejer i olika åldrar, allt ifrån 12 till 75 år.
Vi är en mix av elitbowlare som vunnit VM guld till breddbowlare som spelar Halligan. Man finner oss på Stures Bowling när vi tränar på tisdagseftermiddag eller på helger när det är match.
2007-2010
Team Alingsås bildades i Alingsås 3/5-2007. Stommen i klubben och laget var hemvändande spelare som varit utlånade till BK Joker.
Första matchen spelades mot Mörlanda BS på Stures bowlingrestaurang och vanns med förkrossande siffror 16-4, så klubben fick en flygande start på satsningen mot att etablera sig som ett lag för elitserien. (Tidningsbild)
Första säsongen i div. 3 och följande säsonger i div. 2 (22 matcher utan förlust) och div. 1 tar vi oss igenom ganska enkelt för att avancera till Sydallsvenskan.
2010-2011
Inför starten i Allsvenskan har vi kompletterat med Mats Larsson från Vänersborg. Första säsongen i Allsvenskan blir lyckad, vi vinner vår grupp och går till kval för avancemang mot Elitserien.
Kvalspelet går i flera omgångar innan man kommer till avgörande kvalmatcher. Motståndare första kvalhelgen är BK Borgen från Trelleborg där vi vinner med 2-1. Andra kvalhelgen är motståndet Mariestads BS och AIK i Nyköping. Vi slår ut AIK och spelar avgörande matcher mot Mariestad som är ganska bleka och det blir en ganska lätt kvaltriumf och avancemang till Elitserien följande säsong. (Lite kuriosa är att i Mariestad så spelade en viss James Gruffman som några säsonger senare dyker upp i Team Alingsås.)
2011-2012
Inför första Elitseriesäsongen så går man ihop med Nolhaga Alingsås BK och får nu ett bredare spelarmaterial och man anmäler två Fararmarlag till seriespel. F1 får överta Nolhagas plats i div. 2 och F2 hamnar i div. 3. På detta sätt får man lättare att locka till sig spelare från andra klubbar. Fler spelare ansluter nu till Team Alingsås, Leif Johansson från Trollhättan och ett spelaravtal knyts med Anders Holmquist från Lerum.
Alingsås har numera ingen damklubb i bowling utan några tjejer spelar vidare med Team Alingsås, en som gjort det bra under säsongen är Marie Ohlin som vinner DM för damer på ett imponerande sätt.
Avancemanget till Elitserien gör att man blir belönad med AT-plaketten för 2011 års bästa idrottsprestation.
Debutmatchen i Elitserien spelas mot BK Joker, vilket blir en match med lite extra krydda då många av spelarna i Team Alingsås är avhoppare från Joker. Matchen vinns och Teamet har fått en bra start i Elitserien. (I Joker spelar Mikael Roos som senare kommer att ansluta till Team Alingsås.)
Första säsongen blir en säsong där vi kommer att ligga i slutet av tabellen och kämpar för att undvika kvalspel men detta misslyckas. Man vinner 5 matcher och har 6 oavgjorda, med andra ord hade vi både tur och otur under säsongen. Nu blir det kvalspel igen och även denna gång är AIK inblandat. Första matchen spelades mot June som vinns i 2 raka segrar sedan möter vi AIK som vinns med 2 segrar mot 1 och avgörande match för att hänga kvar i Elitserien spelas mot Olofström där vi vinner med 2 klara vinster och vi hänger kvar i Elitserien även nästa säsong.
2012-2013
Andra säsongen i Elitserien. Till denna säsongen har nyblivne Svenska mästaren James Gruffman från Wåxnäs och Mikael Roos från Joker anslutit och Anders Holmqvist har gått över helt från Lerum. James förra säsong var fantastisk vilket gjorde att han blev uttagen att delta i Europa Cupen och till World Cup. Europacupen vinner han på ett imponerande sätt, detta gör att han tilldelas AT-plaketten. I World Cup blir det en nionde placering. Dessa fina placeringar kombinerat med ett mycket bra spel under hela säsongen gör att han blir uttagen att representera Sverige i VM som spelas i Las Vegas till sommaren.
Våra duktiga damer Mia Pettersson, Marie Ohlin och Amanda Steen kvalificerar sig till SM slutspel för 3-mannalag via en bra placering i DM, där placerar man sig på fjärde plats precis utanför spel om SM-medaljerna. Tre herrlag kvalificerar sig till SM-slutspel via DM, väl där så går det ena laget (Anders Holmqvist, Mikael Roos, Niklas Hansson och James Gruffman) hela vägen och tar klubbens första SM-Guld.
Man har nu en bredare trupp och det blir en mycket bättre säsong, man är snubblande nära att gå till slutspel, det blir en sjätte placering en poäng från slutspel. F1 gör en bra säsong, man vinner sin grupp i div. 2 och kvalar sedan upp till div. 1.
2013-2014
Återigen gör vi en bra säsong i Elitserien där vi kryper en plats närmare slutspel jämfört med föregående säsong, vi blir femma men poängmässigt en bit från slutspel. Till denna säsong har Kevin Karlsson kommit, en ung spelare som blir uttagen till ungdomslandslaget och har påbrå från Mats Karlsson. Farmen 1 gör en bra första säsong i div 1 och får kvala mot Allsvenskan men man lyckas inte avancera Lunds BK blev för svåra.
Även denna säsong får Teamet med ett lag till SM-för tremannalag, denna gång via vinst i DM. Precis som föregående år så vinner vi SM igen.
2014-2015
Även denna säsong knyter vi ett par nya spelare till oss, Roger Öberg från Öis och Benjamin Jonsson från Kvänum samt Joakim West från Ludvika. Vi har nu en bred trupp och har etablerat oss i elitserien utan att få till det där sista som behövts för att ta sig till slutspel. Placering denna säsongen blev sexa. Farmen 1 vann sin serie i div. 1 och fick även denna säsong kvala för att komma till Sydallsvenskan, men BK Wik lyckades vi inte besegra.
Våra duktiga ungdomar som kom till oss denna säsong utmärker sig på ett fantastiskt sätt och blir belönade, Joakim West belönades med AT-plaketten för juniorer och Benjamin Jonsson blir uttagen att spela Junior-EM.
2015-2016
Även till denna säsong så kompletteras spelartruppen, nu med Jens Sjöbom från Öis och Benjamins lillebror Emanuel som går på bowlinggymnasiet i Nässjö. Vi har även skrivit avtal med Richard Teece från England. Mixen med lite äldre spelare med elitserieerfarenhet och unga spelare blir lyckosam, för denna säsongen så går vi till SM-slutspel som spelades i Jönköping. Övriga lag i slutspelet var Jösse från Arvika, Clan från Nässjö och Pergamon från Göteborg, Teamet mötte Clan i den ena semifinalen och fick ge sig med 2-1 i matcher till Clans fördel som sedan också vann finalen över Pergamon.
En annan stor händelse var under säsongen utbytet med Alingsås handbollsklubb, där Teamet fick prova på att spela handboll för att sedan visa handbollskillarna hur man skruvar ett bowlingklot.
Farmen 1 gör återigen en bra säsong och vinner sin grupp i seriespelet och kvalar än en gång för att ta sig upp i Allsvenskan. Precis som föregående år så missar vi i kvalet.
Till individuella SM kvalificerar James G och Mikael R till slutspel som spelas under SM-veckan i Norrköping. 10 spelare möts i matchspel med bonus för vunnen serie, James lyckas bäst och blir tvåa och spelar vidare i TV sänd semifinal och en rafflande final som han förlorar mot Jesper Svensson.
Joakim West blev uttagen till landslagsspel för U23 i Nordiska Mästerskapen och blir där silvermedaljör.
2016-2017
Denna säsong startar lite turbulent både när det gäller det administrativa arbetet och i spelartruppen som under säsongen inte får till det. A-laget klarar inte av att gå till slutspel och Farmen 1 får kvala för att bli kvar i div. 1 där vi förlorar mot BK Allön och säsongen därpå får vi spela i div. 2. Några spelare lämnar oss även denna säsong, men vi får till oss 2 bröder från Töreboda Oscar Johansson (Eksell) och hans bror Gustav. Årsmötet bjuder på en delvis ny styrelse som får uppdraget att leda klubben mot nya prestationer dom kommande 10 åren.
Om det lagmässigt inte gick så bra så hade James och Emanuel en bra säsong. James var kvalificerad till European Champions Cup där han blir tvåa, förlorar finalen mot hemmaspelaren Jaroslav Lorenc. Emanuel blev uttagen till landslaget för spel i EM för juniorer i Finland. Där håller han en väldigt hög klass genom hela mästerskapet och blir Europamästare både individuellt och i lagspelet.
Sammanfattningsvis så kan man säga att vi haft 10 fantastiska år, med avancemang från lägsta serien till Elitserien utan att stanna till mer än en säsong i någon serie, blivit ett etablerat elitserielag med ett SM-slutspel och en massa individuella framgångar i stora tävlingar i Sverige och internationellt.
Han som skrev har inte rabblat resultat utan fokuserat på prestationer. Har säkert missat prestationer, det finns 300-serier och 1000 resultat i seriematcher, höga siffror i andra sammanhang, men nu slår jag igen datorn för denna gång.
A-laget som spelar i Elitserien hade en hygglig säsong, man blev 6:a endast 2 poäng från slutspel. Laget har spelat stabilt på hemmabanor där man bara förlorat en match mot, Pergamon som vann serien överlägset. Till den matchen hade klubben bjudit ner sponsorerna som fick se fantastisk bowling med bl. a. två 300-serier.
F1 spelade i div 2 Norra Götaland där man blev 4:a och fick kvala för att hänga kvar i div. 2.
Kvalspelet blev mot Skövde AIK i Kvänum och efter varsin matchvinst så spelades det en avgörande match över 1 serie och där förlorade man och blir nerflyttade till div 3 nästa säsong.
F2 spelade i div 3 Nordöstra Götaland där man blev 5:a i sin serie. F2 är ett lag där nya spelare skolas in så lagässiga framgångar är inte det viktigaste utan laget skall fungera som en plantskola för nya spelare.
Silvermedalj i tremanna SM Baker, Vinst i DM förde oss till SM kvalificering där vi gick vidare till finalspel som spelades under SM-veckan i Skellefteå. I semifinalen slog vi ut regerande mästarna Jösse från Arvika, tyvärr fick vi sedan stryk i den TV-sända finalen mot Pergamon.
Landslagsspel James Gruffman uttagen i landslagstruppen, och rankad 1:a i Sverige. Emanuel Jonson uttagen i VM-laget för spel I Detroit USA i Juli.
Skol-SM Sebastian Friberg blev Svensk mästare för skollag.
Klubbmästerskap Ungdomar. 3 ungdomar kom till start och där segrade Rasmus Roos på resultatet 1744 över 8 serier som bl.a. innehöll en serie på 305 inkl. hcp. I open klassen och handikapklassen så segrade Niklas Hansson i båda, med hcp på resultatet 2123 och utan hcp 2011, vilket ger ett snitt på drygt 250 per serie. Nämnas bör att Emanuel Jonsson slog en 300-serie.
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies