Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från föreningen
Extra årsmöte
3 dec
"Det är bara fotboll"
14 nov
Skabersjö IF söker engagerade medlemmar till arbetsgrupp för cupformat
20 okt
Bingolotto försäljning
27 nov, 18:37 0 kommentarer
Hej!
Om man inte var på träningen idag men vill hämta bingolotter så går det bra att göra det på Lingongatan 8 imorgon 28/11 kl.17-19. Jag tänker framförallt på kalendrarna eftersom det är 1/12 på måndag och ni vill kanske få ut dem till de som köpt av er tills dess.
Passar inte tiden kan ni höra av er till mig på 0707-397941 så kan vi bestämma annat.
Jag kommer även vara på plats på andra träningar framöver som skrivits i tidigare meddelande.
Trevlig kväll,
Caroline
Info Bingolotto-försäljning
24 nov, 20:07 0 kommentarer
Hej!
Hoppas det går bra med försäljningen av Bingolotterna såhär långt. Jag kommer vara på plats på träningarna framöver (i början eller slutet av träningen) så att ni kan hämta de lotterna ni har sålt. Ni betalar till mig via Swish när ni får lotterna av mig.
Varenda krona som laget tjänar på lottförsäljningen går direkt till lagkassan så det finns mycket pengar att hämta här 😊
En påminnelse om kostnad och vår förtjänst:
Julkalender: 100kr, laget tjänar 50kr.
Uppesittarlott enkel: 100kr, laget tjänar 38kr.
Uppesittarlott dubbel: 200kr, laget tjänar 76kr.
Uppesittarlott trippel: 300kr, laget tjänar 114kr.
Hälsningar,
Caroline
Vinterschema
12 okt, 15:23 0 kommentarer
Hej!
Imorgon (13/10) börjar vårt vinterschema och det innebär att vi flyttar från plan 1 (gräsplanen) där vi har tränat under sommarhalvåret. Vi kommer att ha samma träningsdagar/tider som tidigare (måndagar och torsdagar kl. 17:30-18:45). På måndagar kommer vi att träna på plan 4 (mittemot Svedala IFs klubbstuga) och på torsdagar tränar vi på plan 2 (mittemot Aggarpshallen).
Vi kommer att träna ute så länge vädret tillåter. Spelarna får gärna ta på sig lite varmare kläder så att de inte fryser under träningen. Skulle vi ställa in träningar kommer vi att höra av oss via mejl/sms. Kolla gärna så att era uppgifter stämmer i Svenskalag så att ni kan få informationen när vi skickar ut det.
Vi kommer även träna inomhus men dag/tid är inte bekräftat än. Det blir förmodligen på söndagar kl. 11:00 på Roslättshallen men vi återkommer när vi har fått mer informationen av vår ordförande i föreningen.
Med vänliga hälsningar,
Tränarna P17
Försäljning av Bingolotter
8 okt, 12:39 0 kommentarer
Hej!
Det kan tyckas vara långt kvar till jul, men tiden går fort och det är nu dags för försäljning av Bingolottos julkalendrar och bingolotter till uppesittarkvällen den 23 december.
Förtjänsten av lotterna går oavkortat till P17’s lagkassa. Följande försäljningspriser gäller per lott:
▪ Julkalender – 100 kronor
▪ Uppesittarlott (enkel) – 100 kronor
▪ Uppesittarlott (dubbel) – 200 kronor
▪ Uppesittarlott (trippel) – 300 kronor
Ni kommer kunna köpa lotter på träningarna fr.o.m. mitten av november men ni kan redan nu höra med nära och kära för att ta in beställningar. Eftersom det är många som säljer bingolotter är det bra att vara ute i god tid 😊
Hälsningar,
Caroline Almqvist
Allmän info
5 sep, 15:14 0 kommentarer
Hej alla föräldrar!
Vi vill bara lyfta några saker som är viktiga för oss tränare – och framför allt för killarnas utveckling som fotbollsspelare.
Under matcherna är det vi tränare som ger direktiv kring hur laget ska spela. Det är en del av deras inlärning och utveckling. Vi ber er därför att undvika att ropa instruktioner från sidan, som t.ex. "skjut", "spring själv", "lägg den i djupled" osv. Självklart uppskattar vi all positiv stöttning – heja gärna, pusha dem och visa engagemang, men lämna det taktiska till oss tränare.
Under träningar gäller samma sak – det är vi tränare som leder och ger instruktioner. Vi jobbar mycket med lagspel, speluppfattning och att fatta egna beslut. Det blir svårt för barnen att ta in rätt saker om det kommer olika budskap från sidan.
Glidtacklingar – vi vill även lyfta att vi ser lite för många glidtacklingar i spelet. Det kan lätt bli farligt, och barnen har ofta inte full kontroll i de situationerna. Vi pratar om det med spelarna, men prata gärna med era barn hemma också om vikten av att spela på ett säkert och schysst sätt.
Tack för ert stöd!
Hälsningar, tränarna
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
|
Sön 7/12
10:30-11:30 |
Match mot Lindeborg
Aggarpsvallen Plan 2 |
|
Mån 8/12
17:30-18:45 |
Träning
Aggarpsvallen Plan 4 |
|
Tor 11/12
17:30-18:45 |
Träning
Aggarpsvallen Plan 2 |
|
Mån 15/12
17:30-18:45 |
Träning
Aggarpsvallen Plan 4 |
|
Ons 17/12
20:00-21:00 |
Extra årsmöte
Aggarpshallen Konferensrum A |
|
Tor 18/12
17:30-18:45 |
Träning
Aggarpsvallen Plan 2 |
