Dela nyhet
Information från föräldramötet
5 nov, 07:38 0 kommentarer
Hej på er!
Följande togs upp på tidigare föräldramöte.
Seriespel/sammandrag
- Pojkar Grön 1 Hälsingland. Lagen som vi möter är Alfta, Hudiksvall och Ljusdal.
- Vi har anmält 2 lal för att få spela fler matcher. Idag 26 st i truppen men vi är färre på de träningar vi haft hittills.
- Totalt 10 sammandrag varav 2 av dem går samma dag.
- Matcherna kan ni se i vår kalender på lagsidan (Söderhamn IBF´s hemsida och välj pojkar 2016/2017. 3 tillfällen som inte är spikade och ett sammandrag ligger 31/12 men vi kommer inte spela då (osäker om ni ser det tillfället i kalendern).
- Sammandrag på hemmaplan Söderhamn 26 oktober och 14 december.
- Den 26 oktober har vi sammandraget hemma på fm sedan vidare till Alfta för sammandrag på em. Som det är i dagsläget så är det många anmälda.
- Spelform 3 mot 3. 2 perioder á 14 minuter. 3 minuters paus.
- Matchställ, föreningen står för tröja och shorts. Ni själva ansvarar för blå strumpor och glasögon. Inga glasögon.
- Samåkning till sammandrag så alla kan vara med.
- Vi samlas inte på hallen utan samling kommer att vara på den plats sammandraget är.
- Sista sammandraget som det är i dagsläget 26 februari.
Vid sammandrag på hemmaplan
- Bygga sarg
- Inget krav men matchvärd kan vara bra
- Bemanning av kafeteria och sekretariat
- Baka kaka
Träning
- Samling 17.45. From nästa träning så blir det i korridoren vid omklädningsrummet. Ni föräldrar bygger sarg.
- Tiden på planen 18.00-19.15.
- River inte sarg men vi vill ha hjälp att ställa tillbaka den del vi använder för att spela match.
- Återkommer hur träningarna blir vid jul/nyår.
- För barn som är nya är det helt okej att det kommer och är med på sidan om de inte vågar vara med ”på plan”. Till slut så kommer kanske tryggheten att våga. Ha tålamod och dialog med oss tränare.
Bästa förutsättningarna för barnen att lyckas
- Lyckas – Trivas, ha roligt och fortsätta!
- Tillsammans blir vi starka! Barnen, ni föräldrar, ledare/tränare och föreningen. Alla behövs för att detta ska bli bäst!
- Vad har ni för förväntningar för oss ledare/tränare och föreningen?
- Vad kan ni förvänta er av oss?
- Vi går de utbildningar som förväntas av oss annars får vi inte vara med på matcherna. Utbildningarna ger oss även mer kunskap för att bli bättre ledare/tränare.
- Helt ideellt.
- Vi vill att era barn ska trivas, ha roligt och fortsätta!
- Vi vill vara lyssnande, lyhörda, se alla barn (kan vara utmaningar om många barn) och ha ett klimat så alla känner sig trygga.
- Vi vill att ni har en dialog med oss om det skulle vara så att ert barn inte trivs och vi kan påverka.
- Vad förväntar vi oss av er?
- Läs de nyheter/den information vi publicerar på lagets sida (Söderhamns IBF, pojkar 2016/2017). Denna sida vi använder.
- Vi har en Facebooksida, Söderhamns IBF Pojkar 16/17. För och nackdelar med den. Vi har utmaningar då inte alla nås av informationen där med anledning av att alla inte har Facebook eller inte har skickat en förfrågan till oss (vi kan inte bjuda in er). I denna ålder så kan det vara en större rotation i truppen än i äldre åldrar och fungerar då kanske bättre. Denna sida är mer för en kommunikation för er föräldrar att exempelvis fråga om samåkning osv.
- Svara på kallelser till träning och match.
- Delta på föräldramöten och aktiviteter vi bjuder in till.
- Bygga sarg.
- Ansvariga för kafeterian (2 st) och sekretariat (2 st). Innebär uppdraget? De personerna kommer att gå/få utbildning/instruktion av de som kan i föreningen.
När: 23 oktober Kiosk kl:18.00 Sekretariat kl:18.45
- Ansvarig för lagkassa för att hitta på roliga saker som bidrar till samanhållning. Stärker samhörighet och band mellan oss ledare, föräldrar och våra betydelsefulla barn. Tillsammans blir vi starka!
Övrigt
- Klubbkläder går att köpa på SBS Reklam. På deras hemsida kan du se sortimentet.
- Lagkod till dörrar kommer.
- Söderhamns IBF firar den10 januari 40+1 år! Tanken är att blanda lag/åldrar till en ”minicup”, Damlaget hemmamatch. Kvällen middag och fest för föräldrar och ledare.
Ses ikväll på träningen! 💫