Laguppställning
Referat
Söråker fick en kanonstart då Karin Mannström gjorde 1-0 redan i den andra minuten. Glädjen blev dock kortvarig. SDFF kvitterade nästan direkt på avspark och innan halvtimmen var spelad hade man vänt till egen ledning med 3-1.
- Vi tappade såväl vårt eget spel som press på deras bollhållare och de fick göra alldeles för enkla mål, säger Björn Gabrielsson, tränare i Söråker.
Den andra halvleken blev fylld av målchanser och spelet böljade. SDFF skapade de flesta och de bästa chanserna men även hemmalaget skrapade ihop en hel del fina tillfällen. P g a, eller tack vare, bra spel från bägge målvakterna, speciellt Belen Ilanez Lopez i hemmamålet som bravurräddade vid ett flertal tillfällen, blev det bara två mål efter paus. Bägge gjorda av gästerna.
- Vi gav det ett försök i andra men SDFF var för bra för oss den här gången, säger Gabrielsson, som var nöjd med sin målvakt Lopez och 15-åriga anfallaren Marita Avrila.
/ Janne Pehrsson, Lokalfotbollen.se