Selånger SK

  • SSK
  • Herr
  • Dam
  • Utvecklingslag
    • Herr Utveckling
    • Dam Utveckling
  • Ungdom
      • P09
      • P10
      • P11
      • P12
      • P13
      • P14
      • P15
      • P16
      • P17
      • P18
      • P19 fotbollsskola
      • F10
      • F11
      • F12
      • F13
      • F14
      • F15
      • F16
      • F17
      • F18
      • F19 fotbollsskola
      • Fotbollsskola
  • Våra stjärnor
  • Selånger Vårcup
  • Sponsorer
  • Logga in
Selånger SK

Fyll i din e-post så skickar vi ett mejl med en länk där du kan sätta ett nytt lösenord.

Mejl skickat!

Vi har skickat ett mejl till din e-postadress med en länk där du kan sätta ett nytt lösenord.

Sätt ett nytt lösenord för

Länken har redan använts för att sätta ett lösenord.
Länken är endast giltig i 7 dygn.
Oj då, du har klickat på en gammal eller bruten länk.
Din användare är borttagen ur registret.

Lösenord sparat!

Logga in Tillbaka till inloggning Glömt lösenordet?

 

 
Hem Nyheter Våra lag Kalender Dokument Kontakt Våra stjärnor Om föreningen Uthyrning/ Folkets hus mm
Folkets Hus Bokningar Folketshus IP-skogen Förråd
Medlemsskap Avgifter och åtaganden Belastningsregistret Vaktmästarna Planer och cafeteria
Cafeterian Selånger IP Konstgräs 9-manna Konstgräs 5-manna Fältet 9-manna mot vattne Fältet 7-manna mitten
Ungdomskommittén
Protokoll Materialbehov Beställning av Vimplar
Produktförsäljning
Beställningsformulär
Vårcupen 2023 Bli medlem SvFF Medelpads FF LiveFotbollOnline

Några av alla våra stjärnor

Vi är stolta över alla föreningens spelare. Vi är också stolta när våra spelare fortsätter utvecklas och tar sig vidare på sin fotbollsresa. Här presenterar vi några av föreningens idag aktiva förebilder. Tre tidigare Selångerstjejer spelar i damallsvenskan 2026. Vi är otroligt stolta. 


Olivia Wänglund

Olivia Wänglund Allsvenskan, Vittsjö GIK

Selånger SK, Ungdom, Div3, Div1

Hon spelade i Selånger tills hon var 18 år
Sundsvall DFF 
Piteå IF DFF
Umeå IK
Vittsjö GIK, Allsvenskan 


Olivia Wänglund – drömmen som bar hela vägen till elitfotbollen

Olivia Wänglund deltar på en träning med F17 jan 2026

Fotbollen har alltid varit mer än bara en fritidssyssla för Olivia Wänglund. Redan som liten bar hon på drömmen om att bli fotbollsproffs – en dröm som i dag är verklighet. Vid 25 års ålder har hon etablerat sig på elitnivå och representerar Vittsjö GIK i Damallsvenskan, efter en lång resa genom svensk fotboll.

 

Olivia är uppvuxen i Bergsåker och tog sina första fotbollssteg i moderklubben Selånger SK, där hon spelade tills hon var 18 år. Därefter har karriären tagit henne vidare via Sundsvall DFF, Piteå IF DFF och Umeå IK, innan hon landade i Vittsjö. Vägen har dock varit allt annat än spikrak.

 

– Jag har sedan jag var liten drömt om att bli fotbollsproffs och fotboll har alltid varit en väldigt stor del av mitt liv. Det var under sena högstadiet och början av gymnasiet som det blev mer seriöst, med landslagsuttagningar och liknande. Men det är först nu, när fotbollen är mitt jobb, som jag verkligen lever den drömmen, säger hon.

 

Trots att förutsättningarna förändrats genom åren är känslan inför spelet densamma.

 

– Den betyder nog lika mycket i dag som när jag var yngre. Jag älskar fortfarande att spela fotboll och gör det för att det är roligt.

 

Som för många andra elitidrottare har resan kantats av tvivel. Olivia är öppen med att hon flera gånger ifrågasatt om hon verkligen varit tillräckligt bra.

 

– Absolut, många gånger. För mig har det varit viktigt att lita på min egen väg och att inte jämföra mig med andra. Att fortsätta vara hängiven, träna hårt och pusha mig själv – och lita på att prestationerna kommer till slut.

 

Övergången till elitnivå innebar både sportsliga och mentala utmaningar. Tempot ökade, motståndet blev tuffare och kraven högre.

 

– Fotbollsmässigt har det varit att fortsätta göra bra aktioner i ett mycket högre tempo mot skickligare och starkare spelare. Mentalt har det varit tufft de perioder när jag inte fått spela eller inte känt förtroende, men ändå behövt göra jobbet varje dag.

 

Med facit i hand finns det en sak hon önskar att hon förstått tidigare.

 

– Att det finns många olika vägar till elitfotbollen, och att de flesta inte är raka. Det hade nog gjort vissa perioder lättare.

 

För att orka med elitidrottens krav har Olivia hittat vikten av balans.

 

– Det är viktigt för mig att få vara mig själv i ett sammanhang som inte handlar om fotboll. Det kan vara en hobby eller ett extrajobb vid sidan av – något som gör att jag kan koppla bort.

 

Under åren har hon haft många personer omkring sig som betytt mycket, både på och utanför planen.

 

– Jag är tacksam för så många tränare och lagkamrater. Men två som alltid varit viktiga är min bästa kompis och tidigare lagkamrat Wilma Wärulf, och min storasyster Julia.

 

När hon blickar tillbaka på karriären är det inte främst siffror eller statistik hon värderar högst.

 

– Jag är mest stolt över att jag har övervunnit så många hinder – skador, sjukdomar och psykisk ohälsa. Jag har aldrig slutat drömma, och det är nog därför jag aldrig gav upp.

 

Till unga tjejer som drömmer om elitfotboll har hon ett tydligt budskap:

 

– Våga ha ambitioner och drömmar, de hjälper när det är tufft. Ta hjälp av andra när det behövs, men lyssna också på dig själv. Motivation kommer och går – det viktiga är att hitta vad som driver dig däremellan.

 

Olivia Wänglunds resa är ett tydligt exempel på att uthållighet, tålamod och kärlek till spelet kan bära långt – även när vägen dit är krokig.


Redigera sidrubrik

Skriv ut
Tjäna pengar till föreningen
Levererat av Gratis lagsida, medlemsregister och faktureringssystem till föreningen
Föreningsinformation