Laguppställning
Ledare
Referat
Segertåget fick tvär stopp
31 mar 2018 0 kommentarer
Först vill jag börja med att tacka dom tappra följare som stod och frös i 90 minuter och fick se till stora delar en bedrövlig insats, både spelmässigt men också hur vi uppträder. Alla såg att det var fruktansvärt konstiga domslut på båda håll men det är lättare att hantera när man leder en match, men oavsett får vi inte tappa så mycket fokus.
Matchen:
Vi börjar matchen i rejäl motvind vilket ger spjutstorp en bra start.
Tyvärr blir vi lite robotaktiga och tänker inte utanför boxen hur vi ska lösa olika problem t.ex. hur vi ska få bollen över mittplan i motvind och hur vi ska göra oss spelbara när motståndet står och trampar oss på tårna.
Spjutstorp har mycket boll och vi blir frustrerade tidigt och bara väntar på ett mål ska komma och det kommer två stycken vilket kunde varit fler i första. Vi har också en till två bra spelsekvenser som borde bli utdelning. Det ena är ett fint samspel mellan Brantling och Mattias p där inspelet blir lite fel på en inlöpande fridolf. Det andra är en kanon passning från Jakob L som passar snett hemmåt till mig som jag ska skjuta på mål men skjuter över.
Andra halvek blir en lite lugnare historia där vi inte blir satta under någon press alls i princip. Detta leder till att vi äger mer boll och kan närma oss lite av spelet vi vill spela. Tyvärr blir det inte jätte långa anfall och vi saknar det där riktiga trycket. Spjutstorp gör ett slump mål på en chans som inte finns och vi missar ett fint inspel till tobbe från Rosberg. Fridolf gör en mycket bra andra halvlek och han vaska också fram ett friläge men valde att avsluta just där målvakten ställt sig.
Beröm till
Jakob för en mycket fin insats över 90 min på högerbacken
Fridolfs andrahalvlek är mycket fin
Ante och Jönsson är fel fria trots att vi släpper 3 mål.
Summeringen är att vi är inte där vi ska va men jag är nöjd om vi är där när vi spelar om poäng. Det är tydligt att vi idag saknar spelare som Johan x2 och Albin x2
//Coach
Kommentarer