Välkommen till IBS 2020-2021
Välkommen med din anmälan - lämna barnets namn, personnr
och vårdnadshavares kontaktuppgifter.
SAIK innebandys kansli tel 026-25 50 50 eller
kansli@saikinnebandy.com
BLACK WEEK
18 nov
Skänk en julklapp och sprid julmagi
14 nov
Säsongskort dam-och herr div 1
1 sep
Nytt huvudkonto Instagram
13 aug
Välkommen Lennart - ny verksamhetsansvarig i SAIK IB
22 maj
Inbjudan till Årsmöte 2025
19 maj
SAIK innebandys nya ungdomskommitté
12 mar
INVIGNING FERRUM ARENA lördag 14/9
11 sep 2024
Vi tackar vår föreningsutvecklare
3 jul 2024
Ny samarbetspartner
29 apr 2024
Välkommen med din anmälan - lämna barnets namn, personnr
och vårdnadshavares kontaktuppgifter.
SAIK innebandys kansli tel 026-25 50 50 eller
kansli@saikinnebandy.com
Igår, 19:14 0 kommentarer
Vi påminner om att vi imorgon tränar på Bessermerhallen och vi börjar redan kl 09:00!
För de som senare under dagen kommer att delta i lineup på SAIK Herr hemmamatch så vill vi även påminna om att man kommer att fota och filma för klubbens Instagramkonto. Om det är någon som önskar att ens barn inte är med på bilder eller filmer så informera oss ledare på träningen imorgon så löser vi det.
Vi ses imorgon.
26 nov, 09:48 0 kommentarer
Innebandyskolan har blivit inbjudna att delta i något riktigt häftigt Söndagen den 7 December. Herrlaget i SAIK har hemmamatch i Ferrum kl 14:00 och har bjudit in oss i Innebandyskolan att delta i deras intro innan matchen startar då de gör en line-up. Vi vill så klart ta chansen och visa upp vår fantastiska Innebandyskola och hoppas att så många som möjligt vill vara med på detta.
Vi kommer att samlas i korridoren utanför hallen där vi tränar i Ferrum en kort stund innan herrarnas match startar. När det sedan är dags för line-up så kommer vi ledare att gå på led tillsammans med barnen in i Ferrum Arena. Om ert barn vill att ni går med så är det självklart okej.
Hallen kommer att vara nedsläckt och man spelar musik när vi går in (vi ska be dem att sänka litegranna från den normala volymen).
Vi går sedan tillsammans på led till det bortre målet, vinkar till publiken, och kör en 1-2-3 SAIK tillsammans med herrlaget. Sedan lotsar vi ledare tillbaka barnen ut i korridoren igen.
Av erfarenhet så vet vi att barnen ofta tycker att en sådan här grej är väldigt häftig att få vara med om. Och vi tycker dessutom att klubben är så stolt över sin Innebandyskola att man vill presentera den på en seniormatch.
Den förälder som är med barnet får efteråt självklart gratis inträde till matchen som herrarna spelar.
VI ledare hoppas att så många barn som möjligt vill vara med!
1 sep, 09:28 0 kommentarer
Hej alla föräldrar och innebandyspelare. Vi ledare hoppas att ni har haft en fantastisk sommar och känner er taggade på en ny säsong med innebandy.
Vi är så glada för att få förtroendet att vara ledare för era barn i Innebandyskolan.
Då flera har hört av sig så ville vi ge en liten uppdatering kring årets Innebandyskola, även om inte alla saker är bestämda ännu. Som ni vet så har vi ett väldigt stort antal barn som är med i Innebandyskolan vilket vi är väldigt glada för; vi vill att så många som möjligt ska få chansen att lära känna sporten innebandy. Om du som förälder läser detta och har funderat på möjligheten att eventuellt hjälpa till genom att bli ledare så skulle vi bli väldigt glada för detta. Ju fler ledare vi är desto större är våra chanser att kunna erbjuda barnen en inkluderande miljö där vi hinner med att se och bekräfta varje barn och ge det enskilda stöd som behövs. Att vara ledare är otroligt belönande och vi ledare vill betona att en erfarenhet från innebandy absolut inte är ett måste för att kunna bli ledare.
I årets innebandyskola så kommer vi att fortsätta jobba med våra tre "spelregler": Ha roligt, Lyssna och Fokusera, Peppa och Puffa varandra.
I år så kommer en ny årskull att fyllas på in i Innebandyskolan och det föreningen vanligtvis försöker att göra är att lyfta upp Innebandyskolans äldsta barn (födda 2019) till ett eget lag. I dagsläget är vi ledares plan att Fredrik L i sådana fall följer med de födda 2019 som ledare. Det är dock omöjligt för oss ledare att i dagsläget veta hur många nya barn som kommer in och hur många av förra årets spelare som stannar kvar för att kunna bestämma något kring detta redan nu. Dessutom så är vi i behov av ytterligare ledare i ett eventuellt lag för barnen födda 2019.
Vi ledare känner att det är viktigt att kunna erbjuda barnen en flexibel övergång och erbjuda de förutsättningar som varje individ vill ha för att trivas med att spela innebandy i SAIK Innebandy. Därför så pratar vi just nu om att planera det så att ett eventuellt lag för barnen födda 2019 ska träna i anslutning till Innebandyskolan. På så vis finns en viss flexibilitet att kunna flytta mellan lagen om det skulle behövas.
Just nu är vår ambition att komma igång med Innebandyskolan (och förhoppningsvis ett lag för 2019) Söndagen den 12 Oktober. Vi planerar för att ha träningstider mellan 10:00 - 12:00 där vi beroende på antalet barn och fördelning av åldrarna kommer att bestämma när och hur respektive grupp tränar. Till exempel kan det bli så att Innebandyskolan tränar först mellan kl 10:00 - 11:00 och sen tränar 2019 efteråt kl 11:00 - 12:00 i samma hall Ferrum IH3.
Vi känner oss otrlogt taggade på en ny säsong och vi hoppas att ni också gör det. Går ni i tankarna om att vilja hjälpa till på något sätt så hör av er till oss ledare; det finns många arbetsuppgifter man kan stötta med som förälder och vi vore tacksamma för all hjälp vi kan få.
Slutligen vill vi lyfta chansen att kunna gå och se på Innebandy när Göransson Cup går av stapeln helgen 3 - 5 Oktober. Det kommer att bli en fantastisk innebandyfest där både Ferrum Arena och Göransson Arena kommer att vara fyllda med matcher för ett stort antal ungdomslag. Så ta chansen att se innebandy tillsammans med era barn. Vill man hjälpa föreningen så kan man ställa upp som volontär under cupen och jobba ett pass på några timmar under helgen i t ex cafeterian, som entrevärde, städare etc. Föreningens övriga lag bemannar dessa arbetspass med föräldrar och anhöriga, men varje ytterligare pass som kan täckas är guld värt för föreningen och de som planerar cupen. Arbetar man ett pass så får man sedan fri entré till hela helgens cup dessutom. Så känner ni att ni kan och vill ställa upp på detta så hör av er till kansliet på: kansli@saikinnebandy.com
Om det är något ni funderar över så är det bara att skicka ett SMS till oss ledare. Annars så lovar vi att återkomma med mer information när vi har den, när vi börjar närma oss starten i mitten av Oktober.
Mvh
Malin, Mattias, David & Fredrik
23 feb, 12:43 0 kommentarer
Hej.
Under dagens innebandy skola 23/2 så är det någon som råkat fått med sig fel utomhusskor, ett par svarta kängor där det respektive namn i.
Se gärna över era barns skor. Ni kan kontakta mig de som blev utan och de som råkat ta fel par ☺️
/ Malin Forsberg
|
Sön 7/12
09:00-10:00 |
Innebandyskola F/P 2020/2021
Bessermerhallen! |
|
Sön 7/12
13:30-14:30 |
Line-up på SAIK Herr match
Ferrum Arena |
|
Sön 14/12
10:00-11:00 |
Innebandyskola F/P 2020/2021
Ferrum Arena 3 |
|
Sön 21/12
10:00-11:00 |
Innebandyskola F/P 2020/2021
Ferrum Arena 3 |
|
Sön 11/1
10:00-11:00 |
Innebandyskola F/P 2020/2021
Ferrum Arena 3 |
|
Sön 18/1
10:00-11:00 |
Innebandyskola F/P 2020/2021
Ferrum Arena 3 |
|
Sön 25/1
10:00-11:00 |
Innebandyskola F/P 2020/2021
Ferrum Arena 3 |
|
Sön 1/2
10:00-11:00 |
Innebandyskola F/P 2020/2021
Bessermerhallen! |
|
Sön 8/2
10:00-11:00 |
Innebandyskola F/P 2020/2021
Ferrum Arena 3 |
|
Sön 15/2
10:00-11:00 |
Innebandyskola F/P 2020/2021
Ferrum Arena 3 |