Dela nyhet
Ny säsong!
Igår, 17:43 0 kommentarer
Hej föräldrar!
Vi går in i en ny säsong med nya möjligheter. Som vi har informerad tidigare så kommer vi att spela i två serier U15 och U14. Tanken är att alla som är födda 2011 kommer ha möjlighet att alla matcher i U15 serien. P12:or har samma möjlighet i U14 serien men har även möjligheter att spela matcher med P11. För dem P11:or som letar efter mer matcher kan den möjligheten erbjudas av P10 givet att man även tränar med dem (men den uttagningen kommer göras av p10 tränare). Det som krävs från er att ni svara så tidigt som möjligt på kallelser, även om ni inte kan. Vi förstår också att det finns en del frågor. Vi kommer att kalla till ett föräldramöte 21/2 för att utvärdera serien hittills och se om vi behöver justera något i kallelser eller om killarna har funderingar. Vi kommer att prata med de regelbundet under träningar och kolla läget, gör likaså och hör av er till oss även innan föräldramöte om det skaver någonstans.
Fördelen med nya serieindelningen är att killarna få mer speltid. Det ställer högre krav på oss tränare men även på er föräldrar. Det blir fler resor och fler hemmamatcher. Som det ser ut nu, så kommer vi ha fyra hemmamatcher med U15 (31/1; 28/2; 8/3; 29/3) och tre med U14 (1/2; 1/3; 21/3). För er som inte gick sekretariatskursen, gör det gärna. Vi har ett tillfälle i Partille 27/1.
Det finns två andra datum att hålla koll på, Göteborgs Basketfestivalen 14-17 maj och Nyköping Basket Cup 3-5 april. Vi återkommer med er information och intresseanmälan till föräldramötet.
Hälsar tränare