Dela nyhet
Bli blodgivare och stötta samtidigt Österslövs IS
7 jan, 19:44 2 kommentarer
STÖTTA ÖIS
Bli blodgivare med Sparbanken Skåne – vi skänker 1000 kronor till föreningen!
Det behövs fler som ger blod i Skåne för att rädda liv. Därför tar Sparbanken Skåne initiativ för att få fler att bli blodgivare.
Så funkar det
- Grundkraven för att bli blodgivare i Skåne är att du behöver vara 18-60 år (på vissa orter 65 år), väga minst 50 kilo och ha en svensk giltig ID-handling och svenskt personnummer samt tala och förstå svenska. På GeBlod.nu kan du göra en snabbkontroll för att se om du har chans att bli blodgivare.
- Vill du komma till en blodcentral eller blodbuss i Skåne behöver du anmäla dig på GeBlod.nu, därefter blir du kontaktad och får en tid för provtagning.
- Välj vilken ideell förening i Sparbanken Skånes verksamhetsområde som du skulle vilja att banken ska skänka 1 000 kronor till. Fyll i blanketten och ge den till personalen i samband med ditt första besök på blodcentralen eller blodbussen. Skriv ut blanketten här.
- Syftet med projektet är att öka antalet personer i Skåne som ger blod. Därför ska den som vill skänka pengar genom banken inte vara registrerad som blodgivare tidigare. Om det visar sig i samband med ditt besök på blodcentralen eller blodbussen att du inte kan vara blodgivare tackar vi för ditt engagemang och skänker ändå 1 000 kronor till föreningen som du valt.
Sprid gärna denna viktiga insats vidare till dina föreningsmedlemmar som både kan rädda liv och stödja föreningslivet. Mer information finns på sparbankenskane.se/blodgivare
* Sparbanken Skånes verksamhetsområde är kommunerna Eslöv, Hässleholm, Hörby, Höör, Kristianstad, Kävlinge, Lund, Osby, Simrishamn, Sjöbo, Staffanstorp, Svalöv, Tomelilla, Ystad och Östra Göinge.
Hälsningar Sparbanken Skåne
Kommentarer
Rasmus Åberg 7 jan, 20:51
Hej,
Kan man som redan aktiv donator göra detta?
Står ny blodgivare.
Ingrid Olsson 7 jan, 21:36
Hej! Ja det står nya blodgivare, så tror bara det gäller det, men du kan ju alltid kolla på blodcentralen.