Dela nyhet
Nyhetsbrev September
30 sep, 16:41
🏒 Ockelbo HC – Månadsbrev
Nu är vi äntligen igång på riktigt! September är snart slut och hallen fylls av liv igen – från de allra minsta till de som har lagt den aktiva karriären bakom sig. Vi känns redo för att ta oss an en ny säsong.
Vi testade på sportbytardagarna för första gången vilket var en uppskattad dag bland många av våra medlemmar, dock ska vi försöka öka på samarbetet med övriga idrotter för att få det till en större dag med möjligheten att fynda prylar.
Kommande vecka så är alla lag nu i full träning och div 2, div3 samt U13 gör sina seriepremiärer samt att Flicklaget (F12) har anmält sig för en cup i Gävle. A-laget spelar sin premiär på hemmaplan, passa på att åka till Ugglebo Arena för att kika!
Nyheter från föreningen
- Vi har ansökt om Fritidskortet och väntar på återkoppling innan vi skickar ut fakturor på deltagaravgifter.
- Cafeterian piffas upp med härliga hockeyprylar för att det ska skapa den rätta känslan!
- Håll koll på kalendern på våran hemsida för att se när vi erbjuder friåkning.
- Vi anordnar skridskolek som ett insteg till skridskoskola, där föräldrarna får vara med sina barn på isen. Start 4 oktober kl 8.30-9.30.
Viktiga datum i oktober
- 3 oktober Hemmapremiär för A-laget
- 4 oktober Start Skridskolek samt TKH
- 5 oktober Hemmapremiär för U13
- 17 oktober Hemmapremiär för B-laget
- 25 oktober Hemmapremiär för U12
- 26 oktober Hemmapremiär för U11
Hoppas vi ses i hallen 🏒