Dela nyhet
Specialträning 18/12 och stort TACK
Igår, 22:21 0 kommentarer
Stort tack för den fina överraskningen vi möttes av vid dagens träning!
Tomten kom tidigt i år till oss ledare för pojkar 11/12. Vid dagens träning möttes vi av en fin överraskning innan vi drog igång den sedvanliga uppvärmningen och fyspasset. Stort TACK från oss för det. Ett minst lika stort tack för den fina höstsäsongen vi presterat tillsammans. Kanske återkommer kring den framöver.
Träning torsdag 18/12 - ny tid och annat upplägg
På torsdag, 18 december, 17:45-20:00, avrundar vi de ordinarie träningarna för hösten med en annorlunda tid (start 17:45) och ett annorlunda upplägg. Vi kör passet ihop med pojkar blå (födda 14/15) och flickor röd (10/12) som tränar samma kväll som oss. Gemensamt så kommer vi mixa våra lag och köra smålagsspel (3 mot 3) på två planer i turneringsform och räknar med att vara klara vid 20:00.
Vi hoppas så många av våra spelare kan vara med, är man lite småskadad etc får man gärna komma förbi och bara vara publik. Ev. ser till vi till att kiosken finns öppen eller något liknande. Så svar på den anmälan som kommer inom kort.
Julträningar
Vi har uppehåll från våra vanliga träningar, men ska vara redo för match igen den 11 januari när Solfjäderstaden kommer på besök. Under jullovet ska vi försöka hitta några tider där vi lägger under något mer avspända former mest träffas och spelar matchspel. Återkommer kring det.
Tips om SSL-match i Linköping med fri entré 5 januari
Linköping IBK gör som de brukar och bjuder på fri entré på en match runt nyår.
I år är det FBC Kalmarsund som står för motståndet, kl. 18:00, på trettondagsafton (måndag 5 januari) i Linköpings sporthall. Biljetter behöver bokas - men i år är det HELT gratis (ingen bokningsavgift). Så för den som vill se - passa på att boka biljetter på den här länken Först till kvarn och biljetterna är onumrerade. Vi gör ingen gemensam resa, men kul om många kommer!
Kommentarer