Dela nyhet
Sponsortävling 2025
28 aug, 10:34 0 kommentarer
Prispallen, från vänster, lag Maxi ICA, Nyköpingsguiden Rosvalla, CTT lag 1
Under onsdagskvällen 27 augusti korades årets vinnare av sponsortävlingen 2025.
Klubben är inne på andra året av en årlig tradition där alla sponsorer bjuds in att deltaga på en tävling tillsammans. Samarbetet med sponsorerna har blivit betydelsefullt för klubben och möjliggör att vi kan erbjuda Nyköpingsborna minigolf till bra pris, avgiftsfria ungdomsturneringar, spel i den näst högsta divisionen för klubbens representationslag m.m. TACK!
Deltagande lag i tävlingen var Fleximark, Cramo, ABB, CTT 1, CTT 2, Nyköpingsguiden Rosvalla, Gula Ankans Catering, MI Produktion och Maxi ICA Stormarknad.
Segrare, som får en inteckning i vandringspokalen, blev Nyköpingsguiden Rosvalla med fina 184 slag, vilket motsvarar 30,7 i snitt för de tre spelarna över två varv på äventyrsgolfen. De vann med hela 16 slag över tvåan Maxi Ica Stormarknad (200 slag). På tredje plats kom CTT lag 1 på 204 slag.
Linus i segrande laget gjorde den bästa individuella insatsen med två 28-varv. Snyggt!
Tack // MGK 49
Kommentarer