Laguppställning
Referat
Backa BK - Meniskens IF
1 kommentarer
Music: Dr Alban
Lyrics: Dr Alban feat. DJ Quiz
Elva små fotbollskillar, trodde det var Rio***
En stukade foten, se'n var de bara tio
Hallå fotbollspojkar, tänk på hur ni lirar
Hallå fotbollspojkar, tänk på att ni slirar
Tio små fotbollskillar, körde förbi en bio
En synade kortet, se'n var de bar nio
Hallå fotbollspojkar, tänk på hur ni lirar
Hallå fotbollspojkar, tänk på att ni slirar
Nio små fotbollskillar, springa utan måtta
En fick kramp, se'n var de bara åtta
Hallå fotbollspojkar, tänk på hur ni lirar
Hallå fotbollspojkar, tänk på att ni var freaking kass och glöm hela skiten.
***Observera att Erik stukade foten men fortsatte stångas de sista 80 minuterna halt och lytt. Detta anges inte i texten ovan av dramaturgiska skäl (rimmet blir liksom fel).
Ah, va. De va så ba. Det sög. Och det sög i kvadrat. I tell you.
För i takt med att orken tröt (och i ärlighetens namn även tron, viljan, kunnandet, tålamodet och allt annat också för den delen) så slank skotten in i en rätt så strid ström. Jag minns faktiskt inte särskilt mycket från själva matchen förutom att vi sprang som satan utan att vara när bollen. Men jag föreställer mig att vi utgjorde lagförkroppsligandet av Drillos mest koncentrerade fotbollsfantasi till dess att Björn Berg blev utvisad efter ungefär en halvtimma vid ställningen 0-0.
Strax därpå drog det igång en process som näst intill kan betraktas som fotbolls-S/M. Omedelbart avnjöt vi tre snabba mål i baken för 0-3 innan den välbehövliga vilan, och därpå ytterligare sju baklängesstrutar för 0-10 under en förhållandevis ödesdiger halvtimma mellan minut 57 och 89. De tre första och sex av de sju sista målen tillkom på så vis att en mittfältare slog en lång pass till en snabb och dribblingskunnig yttermittfältare som först förnedrade mig eller Chris (i egenskap av ytterback) med ett gäng (egentligen rätt så meningslösa) dribblingar och därefter spelade bollen snett inåt bakåt i riktning straffpunkt. Därifrån avlossades ett bombardemang av skott som ibland gick över och utanför och rätt som oftast inom målramen och bak i nätet. Ibland motades några projektiler av Johan #1.
Jag tror mig kunna tala för hela gruppen när jag skriver att det inte gjorde någonting överhuvudtaget att domaren flöjtade av inte bara matchen utan även hela säsongen utan tilläggsminuter.
Backa BK gjorde segerintervjuer för statstelevisionen medan vi andra lommade iväg mot omklädningsrummet, och någon undrade om Barista möjligen skulle hinna till duschen i alla fall. Det gjorde han inte så vi pös iväg och knäckte en (vare sig äcklig eller god) pasta (hos Alen som uppgraderat det dassiga porslinet, förminskat portionerna och höjt priset) i sitt bosniakitaliano lokus i Kville.
Sammantaget bör vi i rättvisans namn konstatera att Menisken utgjorde statister. Helt solklart på planen, men förhoppningsvis även i statstelevisionens reportage (reportern frågade exempelvis ingen av oss den klassiska frågan: ”Hur känns det?”). Enligt föreningens infiltratör på statstelevisionen kommer ett inslag att sändas i kvällens Rapport. Densamme antyder att vår förening och spelare kan komma att utmålas i mindre smickrande dager.
Men det bekommer oss inte för det är nästa år som gäller. Då jävlar. Då skall vi bli bäst av dem som vare sig vill eller behöver gå upp i sexan!
Kommentarer
-
Nicklas Kartengren 15 okt 2012
vi bygger för nästa år, har jag för mig att någon sa i halvlek...
Kommentarer