Menisken IF

  • Menisken IF - Herrlaget
  • Logga in
Menisken IF

Fyll i din e-post så skickar vi ett mejl med en länk där du kan sätta ett nytt lösenord.

Mejl skickat!

Vi har skickat ett mejl till din e-postadress med en länk där du kan sätta ett nytt lösenord.

Sätt ett nytt lösenord för

Länken har redan använts för att sätta ett lösenord.
Länken är endast giltig i 7 dygn.
Oj då, du har klickat på en gammal eller bruten länk.
Din användare är borttagen ur registret.

Lösenord sparat!

Logga in Tillbaka till inloggning Glömt lösenordet?

 

 
Hem Nyheter Truppen Matcher Statistik Kalender Bildgalleri Klubbinfo Spela i Menisken Träningssavgift Hall of Fame Hundraklubben Tabellhistorik
Forum Doodle Fägerlinds blogg Rasta&Dalla - Blogg Tabell 7B 2024

Dela nyhet

Dela på Facebook Dela på X
Nyheter via RSS

Alealiber IFK mot Menisken IF (4-3)

18 maj 2024 0 kommentarer

Menisken, har de gått på myten om sig själva?

 

Nog finns det storklubbar som kan leva på gamla meriter, peka på fint spel och att det nästan går vägen medan de kryper ihop på plan och gömmer sig bakom varandra. En sådan anrik göteborgsk storklubb räcker dock gott och väl i mitt liv, och det börjar bli dags att spela för emblemet innan supportrarna börjar kräva utvecklingssamtal på Heden.

 

1-0 i baken, sent in i andra halvlek tänker ni? Nejdå, direkt i matchinledningen igen, minut tre. Antingen får Herman börja dela med sig av de 10 Nocco han drar i sig inför matchstart, eller också börjar det bli dags att tända till redan på uppvärmningen och vara inne i matchen i samma ögonblick som domaren blåser igång.

 

1-1 tillkommer sedermera 10 minuter senare på Meniskens kanske första läge i matchen, en hörna som Colombia slår lågt till en Herman som löper in på första ytan, tar emot bollen med en snurr och trycker in den i mål, klass!

 

Menisken får jobba sig in i matchen men får svårt att komma vidare i anfallsspelet efter att man spelar upp bollen på mittfältet. Hög press från Alealiber bidrar bitvis men anfallsspelet lyser med sin frånvaro och antalet djupledslöpningar går att räkna på en hand, även för en med spetälska. Missförstånden är många och istället för att gå två på samma boll går ingen på den.

 

Alealiber tar rättvist ledningen igen och Menisken har det kämpigt, men för de som missade Meniskens stängda träning i veckan så måste det ha gnuggats fasta. Halvvägs upp på offensiv planhalva vinner Menisken frispark, Eric står vid bollen och domaren påpekar att frisparken faktiskt ska slås halvvägs upp och 54 centimeter på offensiv planhalva. Herman glider bort från bollen och viskar något i Isakssons öra: "Du får returen". "Vilken jävla retur?" undrar Isaksson och börjar fundera på vad han ska äta till middag. Frisparken slås och El Nocco Loco dyker upp på en bortre yta och nickar in den mot mål. "Jisses, var det det här han menade, och jag som inte ens har bestämt mig för sås på pizzan," tänker Isaksson som inte alls gjort sig redo för någon retur. Men han får sätta fart ändå, målvakt och boll i nätmaskorna, 2-2 efter 29 minuter.

 

Resultatet står sig fram till halvlek men matchbilden förändras inte avsevärt, däremot placeras Mohammad på mittfältet och som en blixt från klar himmel hittar han ett genialiskt instick som bryter linjer och passerar både motståndarmittfältare och försvarare. Bali är fri och gör inga misstag. Har Menisken hittat rätt? Nej, 3-3 sex minuter senare, visserligen en tydlig offside men målet känns det ändå som om man har sett ett antal gånger den här säsongen och ytan bakom backlinjen kan utpekas till en defensiv svaghet såhär fem matcher in i säsongen.

 

Matchen är relativt jämn, men det är Alealiber som har mest boll och som trycker ner ett Menisken som fortsatt har svårt att skapa vettiga anfall. Men så, ifrån ingenstans får Bali (?) iväg ett skott utifrån i stolpen, strax därefter, sätts en boll bakom Meniskens backlinje, friläge från halvplan, bollen petas bredvid Alex, det sprattlas till som om någon blivit skjuten och straffen är ett faktum. 4-3 står sig till slutet trots att Menisken är nära att vaska fram några sista målchanser genom längre bollar. Närmast kommer Eric med 30 sekunder kvar som med en halvvolley ur dålig vinkel är cirka 20 cm från att kvittera.

 

Vad mer? Jo, någon tyckte Bolivias hemjobbslöpning på 450 meter var värd att nämna. Annars är en ljusglimt att det ryktas att Christoffer Franzén ska glida ner och hålla master class i duellspel och hockeytacklingar. Därefter saknas bara att vi börjar löpa för att skapa ytor åt varandra igen så är vi tillbaka snabbare än vad Anders hinner säga stukad stortå.

 

Nåja, nya tag på fredag. Då möter vi Gårdsten, det borde vara lätt. Vad sägs om att skippa uppvärmningen helt denna gång?

 

*Ovan text kan delvis ha påverkats av att Blåvitt tagit en poäng på de senaste tre matcherna.



Kommentarer

Tidigare nyheter

Menisken IF mot Göteborgs City FF (6-4)

26 apr, 14:39 1

Menisken IF mot Nokhba FC (2-4)

30 aug 2024 0

Hålta IK mot Menisken IF (1-7)

25 aug 2024 0

Brämaregårdens FC mot Menisken IF (2-4)

18 aug 2024 0

Alealiber IFK mot Menisken IF (4-3)

18 maj 2024 0

Menisken IF mot Säve SK (3-1)

9 maj 2024 0

Hammarkullens BK mot Menisken IF (3-12)

26 apr 2024 0

Menisken IF mot Angereds IS (7-3)

18 apr 2024 0

Årsmöte

4 dec 2018 0

Truppen mot Ramberget SK

17 okt 2018 2

Truppen mot Elisedal 11 okt

10 okt 2018 3

Truppen mot Järnbrott kl. 19.45 Heden 4

3 okt 2018 0

Truppen mot Kärringön imorgon samling 18.45

25 sep 2018 2

Truppen mot IFK Hindås torsdag Heden 3

19 sep 2018 2

Truppen mot Solväders FC imorgon lördag

14 sep 2018 5
Skriv ut
Tjäna pengar till laget
Levererat av Gratis lagsida, medlemsregister och faktureringssystem till föreningen

Menisken IF

Gör som 2800 andra föreningar

Använd Svenskalag.se för hela föreningen!
Medlemsregister, hemsida, LOK-stöd, medlemsavgifter och medlemskort. Allt i ett system!

Testa gratis - anmäl intresse här
Svenskalag.se - Hantera hela föreningens administration på ett ställe. Smidigt och smart.