Dela nyhet
Rikstian 6-7 december - Vi behöver dig
20 nov 2025 0 kommentarer
Hej,
Rikstian:
Rikstian är en helt nystartad tävling som SBTF hoppas mycket på – en rikstäckande tävling för 10-åringar som inkluderar både singel och lag.
Linköpings Pingisklubb är stolta över att SBTF gett oss chansen att arrangera världshistoriens allra första Rikstian 6–7 december i Yasaka Arena.
Vad blir man egentligen lyckligast av?
Att se en tioåring vinna sin första pingismatch eller att servera en kaffetörstig vuxen en kopp så varm att man nästan hör livsgnistan återvända?
Svårt val. Båda är ju ren magi – men nu finns chansen att uppleva dem bägge samtidigt.
För vi behöver ett gäng funktionärer som kan döma matcher (framförallt under söndagen) eller stå i kiosken och rädda trötta föräldrar från fullständig energikollaps.
Vi tar också tacksamt emot hjälp inför tävlingen med att baka (kanske lussekatter?) eller vara med och ställa i ordning hallen under fredagen.
Tack på forehand för att ni hjälper till att göra Rikstian till den charmigt, härligt, energiska och fantastiskt roliga tävling som vi alla hoppas på. Vill även informera att vi detta år valt att arrangera denna tävling istället för att sälja Bingolotter eller dyligt och vi förväntar oss därmed att alla ställer upp på det sätt man har möjlighet till.
Anmäl i länken nedan vilka tider du kan och vad du vill hjälpa till med:
Tillsammans gör vi klubben fantastisk!
"Svenska Bordtennisförbundet tror och hoppas mycket på Rikstian som ny satsning. Det känns extra kul att ta det första stora klivet i Linköping tillsammans med Linköpings PK, både för att Linköping är geografiskt relativt lätt tillgängligt, och för att Linköpings PK imponerar med både idéer och initiativkraft."
- Peter Hyllman SBTF
PS: Hade smugit sig in ett fel i formuläret men det ska nu vara åtgärdat. Ber om ursäkt för det.
Vid frågor maila pingisskolan@linkopingspk.com