Dela nyhet
Sparbanken Syd Sydöstträff i Korthållsskytte
11 okt 2023
Till vänster, Mästerskap liggande: Brons Helén Lennartsson 317 poäng, guld Lars Lennartsson 324 och silver Bengt Ek 320. Till höger, Mästerskap liggande med stöd: Brons Albin Bytyci 329, guld Måns Sturesson 333 och silver Douglas Andersson 330.
I syfte att öka gemenskapen mellan skytteföreningar i Sydöstra Skåne, har Löderups Skyttekår för nionde gången bjudit in föreningar inom Ystad, Simrishamn och Tomelilla kommuner att delta i ”Sparbanken Syd Sydöstträff”. Mottot för träffen är trivsel och gemenskap. Detta får anses vara uppnått, mot bakgrund av glad och fin stämning, inte minst under den avslutande gemensamma fikan, med kaffe och härliga smörgåsar.
Sydöstträffen består av korthållsskytte i liggande skjutställning, en tävlingsform som passar bra oavsett ålder. M.a.o. helt i linje med RF:s målsättning, ”Idrott hela livet”. De yngsta deltagarna får dessutom använda stöd för geväret. Det blev en fin skyttedag, ackompanjerad av fågelsång på Skyttekårens natursköna bana i Hagestad. Bara synd att inte fler föreningar nappade på inbjudan, men det blir nya tag nästa år.
Två mästerskap avslutade skyttet. Ett för de äldre skyttarna i liggande utan stöd och ett för de yngsta i liggande med stöd. Medaljörerna i mästerskapen, alla från Löderup, framgår av bilden.