Laguppställning
Referat
Storseger i seriepremiären
0 kommentarer
TFF besegrade en av toppkandidaterna Torup/Rydö IF i seriepremiären med 4-0.
Torup/Rydö-Lilla Träslövs FF 0-4 (0-0)
0-1 Hannes Olsson 47 min (Lacke)
0-2 Erik Larsson 52 min (straff)
0-3 Erik Larsson 59 min (David O)
0-4 Peter Gustavsson (Mikael S)
Laget: Glenn, Bernland (ut85), Hannes, Mikael S, Anton L, Johannes(ut58), Lacke, David (ut 83), Ludde, Erik L, Mårtensson (ut 75)
Avb: Stolt (in58), Amadeus (in 75), Peter G (in 83), Fredrik A (in 85)
TFF fick en kanonstart på säsongen genom att bortaslå Torup/Rydö med hela 4-0. Första halvlek bjöd inte på någon kavalkad i målchanser och spelet böljade på den tunga planen. TFF:s bästa chans kom i den 35 min efter att Mårtensson kastat ett inkast som skarvades av Mikael Svensson och bollen hamnade hos Ludde som nickade tätt utanför. Kasen kommenterad första halvlek på följande sätt: Jämnt, ganska chansfattigt, TFF spelar sådär, slarvigt passningsspel dock på en svårspelad plan, Bernland bäst i första halvlek och det såg allmänt stabilt ut bakåt.
Om första halvlek var chansfattigt bjöds det på desto fler chanser i andra halvlek. Redan efter 1 min hade TFF klappklappspel på kanten mellan Anton L och Ludde, Ludde avslutade strax utanför. Säsongens första seriemål kom i den 47 min efter en trasslig situation där Lacke till slut nickar bollen snett bakåt till Hannes bufflade sig fram och tryckte in 1-0. I den 52 min hittar Mårtensson med ett pass Erik Larsson som ryckte sig ren och blev fälld i straffområdet. Erik tog straffen själv och rullade in 2-0. TFF var nu inne i ett bra stim och trean kom i den 59 min efter att David Olofsson slagit en perfekt krossboll mellan Torup/Rydöförsvaret som hamnade hos Erik Larsson som sköt in 3-0 till TFF. Strax innan straffsituationen drabbades Torup/Rydö av en utvisning och tvingades spela resten av matchen med 10 man. I den 64 min gör Stolth en klassisk backfint och vände bort sin spelare och hittade Ludde som sköt över i kanonläge. Det var ytterst nära att Erik Larsson hade gjort ett hattrick i den 68 min efter att Lacke spelat fram honom, Erik fick bollen runt målvakten men det stannade på mållinjen och kunde rensas bort. I den 75 min har David O ett skott i kryssribban som inte resulterade i något mål. 4 min senare har David ytterligare ett skott i ribban. 4-0 kom i den 88 min efter att inbytte Peter Gustavsson rullat in bollen. Amadeus slog en perfekt yttersida som till slut hamnade hos Mikael Svensson som bara skulle lägga in bollen, han missade dock men bakom kom Peter och sköt in bollen. En stabil insats och en rolig start på säsongen.
Peter Birk kommenterar: Alla gör en kanoninsats idag, vi skapar mängder av chanser i andra halvlek och får även en bra utdelning på dessa. Skitgött med en trepoängare i premiären.
PC plus:
+++ David Olofsson, ägde mittfältet och levererade många snygga passningar, snyggt assist.
++ Fredrik Larsson, bollvinnare på innermittfältet
+ Mikael Svensson, tryggheten själv i mittlåset där bak
Det var många som kunde fått plus idag efter kanoninsats från alla spelarna.
Sett & Hört från fotbollshelgen:
- Till nästa bortamatch kan jag rekommendera Kasens liverapport via SMS för er som inte är på plats eller vad sägs om detta axplock: Spelat 2 min, 0-0 vi har boll, Böljar lite, 5 kvar, 4-0 Peter. Everysports liverapportering kan slänga sig i väggen.
- Peter G behövde bara 5 min på sig sen gjorde han mål, Gladhinhoklass på det!
- Över 3000 personer på Vallen i hemmapremiären för BOIS var en rolig syn att se ända fram till att några rötägg förstörde festen i den 80 min, VARFÖR?
1 vecka kvar till spelstopp på TFF-tipset, skriv ut din tipslapp genom att följa denna länk TFF-tipset 2012. Glöm inte lämna in din rad senast lördag kl 13.25 och stöd TFF, glöm inte heller 50/50-lotteriet som gått ut på mail och som också kommer att finnas tillgängligt på plats på lördag. Vi ses på Östervi på lördag och går förhoppningsvis mot 3 nya poäng mot Andersbergs IK.
Gladhinho
Kommentarer