Samling
12:00, Östervi
Laguppställning
Referat
Inget skrivet
Årets första oavgjorda match
1 sep 2013 0 kommentarer
Laget: Glenn Larsson - Kalle Bengtsson, Andreas Emhke (ut 28), Mikael Svensson, Peter Gustavsson (ut 76 min) - Isaac Armel (ut 45 min), Lacke Larsson, David Olofsson, Johannes Forsberg - Tobias Johansson (ut 80 min), Marcus Mårtensson.
Målskytt: Andreas Emhke.
Avb: Mate Csuhaj (in 76 min), Mifail Mehmeti (in 28 min), Jesper Johansson (in 45 min), Niclas Bank (in 76 min)
Kvibille börjar matchen bäst och gör också 1-0 på en mycket märklig straff, som jag väljer att inte kommentera mer. Kvitteringen kommer i den 19 min, inkast Marcus som Emhke når via en språngnick, otagbart. I den 22 min har Kvibille en bra chans men skottet går över. TFF har nästa kanonchans i den 36 min, Marcus slår en hörna som Mikael touchar vid första stolpen, bollen går rakt på målvakten som räddar utan att veta om det. Halvlekens sista chans har Kvibille i den 42 min, efter en hörna - en kort hörna, där bollen till slut spelas in mot bortre stolpen, Glenn sträcker ut och räddar till ny hörna.
1-1 i halvtid, efter en ganska jämn halvlek där chanserna fördelades ungefär lika mellan lagen.
Andra halvleks första chans har Kvibile efter att Jesper tappat boll och en Kvibillespelare blir fri i vänsterinnerläge, Glenn räddar. Kvibille har mycket boll och spelar väl men skapar inga ytterligare chanser under matchen. Då är TFF farligare, vi har en dubbelchans i den 60 min, en djupledsboll som Tobias nästan är först, rensningen hamnar hos Peter vars skott från 45 m räddas precis av målvakten som hinner tillbaka. I den 74 min har Marcus ett friläge men hans vänsterskott räddas av målvakten till hörna, Marcus har även matchens sista chans i den 80 min, ytterligare ett friläge i vänsterinnerläge, men avslutet är svagt.
Ett rättvist resultat bra Kvibille har det bästa spelet och TFF de mesta och bästa chanserna.
Plusligan:
+++ Lacke Larsson
++ Johannes Forsberg
+ Mikael Svensson.
Kommentarer