Laguppställning
Referat
26 maj 2013 0 kommentarer
Kalabalik i TFF:s straffområde
TFF-Kvibille BK 0-1 (0-0)
0-1 Victor Jarälv 73 min
Gladhinhos matchanalys:
Första kvarten av matchen blev ett ställningskrig där det inte skapades så många målchanser. Första TFF-chansen kom i den 17 min när Mårtensson gjorde tunnel på sin motståndare i straffområdet och sköt ett skott som hamnade i burgaveln. Kvibille hade ett bra läge i den 27 min men skottet hamnade strax utanför Glenns vänstra stolpe. Johannes Forsberg fick ett drömläge efter en hörna men hans nick hamnade strax över i den 37 min. 0-0 stod sig halvleken ut.
Den andra halvleken startade med en farlig frispark från Mårtensson som målvakten räddade redan efter en minut. I den 61 min uppstod en situation som blev mycket omdiskutabel. Mefail Mehmeti blev fälld på mittplan ca 30-35 meter från målet och han fick frispark. Mefail tog frisparken själv och fick drömträff. Bollen tog i ribban studsade ner på linjen och upp i nättaket och ut. Alla som var på Östervi kunde ha fått sett årets mål redan i maj men ingen av domarna uppfattade att bollen var inne vilket var väldigt olyckligt. TFF-spelarna protesterade högljutt men till ingen nytta. TFF var nu inne i en bra period och Mefail frispelade Tobias Johansson i den 65 min men hans skott hamnade utanför stolpen. Istället för TFF-ledning kom Kvibilles ledningsmål i den 73 min efter att de snyggt spelat sig igenom TFF-försvaret och Victor Jarlälv rullade in 0-1. Bästa kvitteringschansen fick Mårtensson i den 89 min när han fick nickläge från straffområdeslinjen men hans lobbnick gick över ribban. Kvibille stod som segrare efter 90 min.
Det var en irriterad tränare Peter Birk efter matchen som framförallt var irriterade över att ingen av domarna sett Mefails drömmål. Ett mål där och matchen hade sett helt annorlunda ut.
Vi skapar tillräckligt många chanser för att minst göra ett mål. Tyvärr ville inte bollen in idag.
PC plus:
+++ Mefail Mehmeti, superform och snyggt mål
++ Kalle Bengtsson
+ Tobias Johansson, skapade mycket och borde ha satt något skott
//Gladhinho
Kommentarer