Dela nyhet
A-herr: Herrarna räddade oavgjort mot Uppsala
30 nov, 20:59 0 kommentarer
Herrarna fick med sig hem en poäng från Uppsala efter en jämn handbollsmatch där man satte sig i en riktigt svår sits i slutminuterna. Ledning med 13-15 i paus blev 33-33 lika efter att man hämtat upp två målsunderläge med raka mål av Martin Boija.
Vid ett flertal tillfällen har man några 3-4 bollar upp under matchens gång men hemmalaget slet på och tilläts komma tillbaka gång på gång. Under andra halvlek turas lagen om att ha ledningen och när fem minuter återstår och inom loppet av 40 sekunder åker man på två raka utvisningar. Hemmalaget tog ledningen men herrarna får chansen att kvittera på straff direkt efter men missar tyvärr. Uppsala utökar till tvåmålsledning med bara 1.45 min kvar och det såg ut som att det skulle bli en poänglös hemresa. Men som tidigare nämnt får högersexan Martin Boija chansen två gånger om och håller nerverna i styr och sista målet görs med 12 sekunder kvar.
Spännande värre.. Kanske hade man hoppats på att säcken hade kunnat knutits ihop tidigare under matchen men hemmalaget och ville annat. Nu får man ladda för att göra en riktigt bra prestation hemma mot RP IF Linköping nästa helg(söndag). Äntligen hemmamatch igen och en viktig sådan - vinst och man tar över andraplatsen i tabellen samt man fortsatt kan jaga Huddinge HK på förstaplatsen.
I bortalaget blev comebackande Amin och Calle Ekstrand, födda 2007 bäste målskyttar.
Viktig och spännande match nästa söndag kl.16:00. Då stöttar vi från läktaren!















































