Laguppställning
Ledare
Referat
Tredje raka segern
6 maj 2014 0 kommentarer
IK Zenith - Lerums IS 0 - 2
Då var det dags för årets tredje seriematch en solig men lite blåsig söndagskväll den 4 maj. Både Lerum och IK Zenith var hittills obesegrade och låg i delad serieledning inför denna match tillsammans med ett par lag ytterligare. Deras fina anläggning Hovgårdsvallen med 2 riktiga gräsplaner och 2 st stora konstgräsplaner är imponerande fin. Huvudplanen som vi spelade på hade perfekt nyklippt kort gräs och var kanonbra. Det är på sådant här underlag som fotboll ska spelas på.
De två tidigare seriematcherna i år har vi ju vunnit rätt komfortabelt. Eftersom LIS idag saknade några spelare pga sjukdomar och skador, var det naturligtvis med lite oro i magen vi startade matchen mot Zenith som inlett säsongen på ett strålande sätt.
LIS tog dock tag i spelet omgående. Första halvlek dominerade vi totalt och spelet fördes mestadels på deras planhalva. De få anfall Zenith lyckades göra avvärjdes av det mycket säkra försvaret. När ca 5 min spelats, erövrade Karolina Vidlund bollen och sköt fint in 0-1 på ett "lobbskott" över målvakten. Hennes första mål i A-laget i sin andra match sedan hennes återkomst till LIS. Lerum var helt överlägsna i första halvlek, men hade mycket svårt att omsätta speldominansen i mål och riktigt heta målchanser. Då slog ändå Mia ett antal perfekta hörnor. Framförallt var spelet i "boxen" alltför uddlöst och tamt. Det måste vi bli bättre på framöver.
I den andra halvleken jämnades matchen ut och spelet böljade mer fram och tillbaka, även om Lerum fortfarande var bättre. Zenith var betydligt piggare samt satsade hårdare framåt och LIS föll tillbaka lite väl mycket. Det var lite nervöst fram till att Anna S en kvart från slutet fint spelade fram Pia och hon gjorde sitt första A-lags mål i seriesammanhang. Hon satte 0-2 mycket säkert och behärskat. Först nu kändes segern någorlunda i hamn.
LIS borde som sagt avgjort matchen betydligt tidigare och var klart bättre. Hela laget spelade riktigt bra. Jennie har nu hållit "nollan" i två av tre matcher. Carro T, Helen, Malin och försvarsgiganten Hagberg var hur säkra som helst bakåt. De lät inte Zenith skapa speciellt många chanser. Mittfältet dominerade LIS stort och Lena J styrde tillsammans med Mia som i fornstora dagar. Vi var hela tiden etta på bollen, var rätt placerade och hade ett mycket bra passningsspel på mittplan. Sanna och Ericsson slet på vänsterkanten med den äran var sin halvlek. På den andra kanten hade Anna S show emellanåt och det var inte lätt att vara motståndarback där.
Framåt börjar den erfarna Karolina komma in i tempot mer och mer och Pia växer för varje match hon spelar. Båda anfallarna gjorde dessutom var sitt mål. Detta var verkligen en lagseger där samtliga spelare ska ha en stor eloge för sin insats.
Kommentarer