Laguppställning
Ledare
Referat
Hemmapremiär på Aspevallen
28 apr 2014 0 kommentarer
Då var det äntligen dags för hemmapremiär på Aspevallen och naturgräs i ett härligt vårväder. Soligt, varmt och en inbjudande grön nyklippt riktig gräsmatta. Så här bra har nog aldrig planen varit så här tidigt på året. Dennis var också lika välklädd som Pep Guardiola denna dag istället för att påminna om Tommy Söderberg….. Allt var alltså upplagt för en fotbollsfest mot Öckerö.
Festen kom dock av sig lite när Öckerö gjorde sitt första mål redan i det första anfallet i den första spelminuten, då en av deras spelare fick till en ”smalbensfotträff” en bit utifrån som på något konstigt sätt wobblade sig in i bortre burgaveln. Frågan är om det ens var menat som ett skott? Något snöpligt, men då var det bara att ta nya tag. Det var också bra för spänningen.
Lyckligtvis kvitterade Sara redan i den 11:e minuten. Hon fick en passning från Karolina Vidlund (?) på vänsterkanten, avancerade mot straffområdet och stänkte in 1-1 precis under ribban. Det var skönt med ett snabbt kvitteringsmål. LIS dominerade sedan större delen av första halvlek, men i slutet av densamma tog Öckerö över spelet och var framme i flera farliga anfall.
Lerum fortsatte med sitt spelövertag i 2:a halvlek. I den 65:e minuten lyckades vi till slut få in ett välförtjänt ledningsmål. Ulle fick tag i bollen och tog sig ändå ner till högra kortsidan, där hon slog ett väl avvägt inlägg mot den bortre stolpen. Då inlägget dalat ner till midjehöjd dök Sara upp och vek sig nästan dubbel då hon säkert nickade in inlägget vid ena stolpen. Ett mycket snyggt anfall! En bra revansch efter nicken i öppet läge precis över ribban i förra matchen…..
I slutet av halvleken var det återigen jämnare och både Öckerö och LIS hade några chanser. Därför var det skönt när Anna S stängde matchen i den 90:e spelminuten. På ett hårt inlägg efter marken från en snabb Sanna som sprang ifrån sin back på vänsterkanten, avslutade Anna som vanligt kliniskt och utan tvekan genom att hinna före målvakten och säkert slå in bollen.
Debut i seriesammanhang i LIS för Caroline L samt ”nygammal” debut i den lila tröjan för Karolina V och Lena J. Roligt!
Lerum hade inte marginalerna på sin sida i denna match. I t ex den 1:a halvleken hade vi hela 3 st stolpträffar. Vi spelade ännu inte helt på topp och var tyvärr ofta 2:a på bollen långa stunder samt gjorde vissa enkla misstag. Det märktes att det var premiär på naturgräs och de flesta hade inte ens tränat på det underlaget hittills i år. Underlaget sög musten ur ett antal av Lerums spelare och det var många trötta ben i slutet av båda halvlekarna. Öckerös spelare var betydligt piggare och mer vältränade. Om ett par matcher och några träningar till orkar vi mer. Vanligtvis brukar vi ju vara bäst i slutet av matcherna. Lerum var dock det bättre laget och borde vunnit större. Öckerö var dock hela tiden farliga när de kontrade med flera bra och snabba spelare som var duktiga i sina djupledslöpningar. LIS försvar gjorde flera riktigt bra ingripanden när de avvärjde dessa anfall. Segern kändes inte säker innan Anna gjorde 3-1 i sista minuten. I båda seriematcherna hittills i år har vi gjort mål i sista spelminuten, vilket visar på styrka och moral.
Kommentarer