Laguppställning
Ledare
Referat
Överlägsen seger i höstpremiären
21 aug 2014 0 kommentarer
Kode IF - Lerums IS 1 - 8
Det är alltid roligt att slå lag som inte har den allra bästa attityden. Vi försökte flytta matchen, eftersom vi knappt fick ihop lag. Kode gick inte ens med på att flytta den ett par timmar, vilket underlättat betydligt för LIS. Detta fastän deras plan var helt obokad hela helgen. De är självklart i sin fulla rätt till detta, men på den här nivån brukar man alltid lösa sådant här i bästa samförstånd. Vi har t ex själva gått med på att flytta flera matcher tidigare i år för att hjälpa våra motståndare i liknande situationer. Tråkigt, men självklart något vi måste acceptera och hantera! De gör ju absolut inget formellt fel.
Språket på plan från Kodes sida var inte heller det bästa. Det allra värsta var dock att en av deras spelare under matchen springer fram och knuffar bort Dennis helt oprovocerat efter att hon fått ett domslut mot sig och ramlat nära vårt spelarbås. Självklart blev det grov utvisning och en längre avstängning lär nog följa. Att en spelare knuffar bort motståndarnas tränare är ju lyckligtvis inte alltför vanligt. Sedan kanske Dennis borde börja träna lite styrketräning för att kunna hålla sig på benen framöver….
Med viss hjälp från våra duktiga juniorer fick vi dock ihop lag till sist (fastän de hade match samtidigt mot Mölnlycke och genom detta också fick problem med numerären).
Även om många saknades var vi dock bättre på varje position än motståndarna, vilket visade sig rätt omgående. Redan efter 10 min resulterade det i att Ulle satte 1-0 till Lerum efter pass från Sanna. 2 min senare var det dags igen då Ulle återigen gjorde mål, denna gång på pass från Karin. 10 min senare lyckades ändå Kode sticka emellan med ett tröstmål. Stephanie stängde dock matchen efter en halvtimmes spel då hon satte 1-3 på passning från Vidlund. Strax efteråt inträffade situationen då Kode fick sin spelare utvisad efter att hon handgripligen låtit sin frustration gå ut över Dennis. Utvisningen hade dock ingen betydelse för matchutgången, eftersom allt redan var avgjort här. Vi släpper inte en ledning med 2 mål mot Kode. Mia gjorde sedan 1-4 tio min senare på pass från Ulle och halvleken avslutades med att Vidlund satte 1-5 framspelad av Ulle precis innan pausvilan.
I halvtid anlände Kjell med Scavo efter att hon slutat sitt arbete, så nu var vi 13 spelare totalt. Tjohoo!
I början av andra halvlek spelade Lerum som sämst under matchen. Det verkade som om de flesta var nöjda med resultatet. Först 20 minuter in i halvleken kom nästa mål då Stephanie slog till på Ellens fina pass. 5 min senare var det dags igen då Scavo inte ville gå mållös från planen, utan sprang ifrån sin bevakning på högerkanten, bröt in och gjorde 1-7 på en precis långpassning från Vidlund. Ytterligare 5 min senare fastställde Ulle slutresultatet till 1-8 på en snygg passning från Matilda. Den sista kvarten i matchen spelades av utan att något anmärkningsvärt hände. Hade skärpan funnits hade det kunnat bli några mål till från Lerums sida.
Det var mycket roligt att se juniorernas insats. Riktigt bra spel från Scavo, Matilda och Regina. Vi får inte heller glömma Ulles 3 mål, som innebär att hon tar över ledningen i hela seriens skytteliga ifrån Sara som troligen tyvärr blir borta hela höstsäsongen pga sina operationer. Men främst var det återigen en lagseger och alla gjorde en mycket gedigen insats från försvaret till anfallet, ingen nämnd och ingen glömd. Hela matchen igenom hade LIS ett bastant spelövertag och visade en riktigt bra attityd. De flesta verkade skött sin sommarträning förträffligt och låtit bli rosén…..
Kommentarer