Samling
16:30, Lindevi
Laguppställning
Ledare
Referat
Inget skrivet
Tre poäng
0 kommentarer
Detta var en ”vinterkväll” som passade de hårda fotbollsspelarna. En match borta mot Hällesåker på Lindevis konstgräs i hård vind och kallt regn som kom sidledes. Det blev alltså inte den sköna vårkväll som alla hade sett fram emot och som SMHI hade förutspått. Hällesåker spelar alltid tufft och robust, så också denna kväll. Men Lerums spelare stod upp bra mot detta och gav sig in i närkamperna med friskt mod och starka ben. Attityden var alltså mycket bättre än senast mot Fräntorp Qviding, då inte mycket fungerade.
Första halvlek spelade Lerum i motvind och den var någorlunda jämn, dock med ett litet övertag för LIS. Domarna hade inte sin allra bästa dag med några helt felaktiga offsideavblåsningar under båda halvlekarna som tyvärr missgynnade LIS. Ni tjejer sprang snabbare än vad de såg…. De missade också två tydliga straffar med 5 minuters mellanrum när först Sara bryskt blev nedknuffad samt sedan en klar hands som ingen kunde missa. Men de har ju precis som spelarna rätt att göra misstag emellanåt, så det är bara att acceptera. Tyvärr var det alltså bara 0-0 i halvtid.
I den andra halvleken tog Lerum över totalt i medvinden och det var inte ofta motståndarna var speciellt långt över mittlinjen. Hela Laget lyfte föredömligt och satte ordentlig press på Hällesåker. Försvaret spelade kanonsäkert och anfallsspelet där också försvararna deltog var kreativt med bra och kvickt passningsspel. Det är precis så här vi ska spela.
Nu började också målen komma. Klingvall gjorde strax efter avspark en bra löpning och visade vägen med sitt 1-0 mål som gick stolpe in efter Saras fina volleypass. Under ett av sina fåtaliga anfall i 2:a halvlek lyckades dock Hällesåker lite turligt få in en kvitteringsboll. Nu blev det lite nervöst innan Sara gjorde 2-0 på en snygg passning från Ulle som skar genom försvaret. Hällesåker blev nu utspelade och Lerum borde gjort några mål till under denna period, men den rätta skärpan saknades. Chanserna skapades, men målen uteblev tyvärr. När vi framöver möter bättre motstånd måste vi göra fler mål på lägena som skapas. Ett par minuter innan matchslutet avgjorde dock Sara matchen definitivt när hon på en bra passning från Alex tog sig in från vänsterkanten och resolut satte 3-1 från snäv vinkel.
Lerum gjorde en bra match under usla väderförhållanden. Nu gäller det bara att fortsätta så här, så kommer det fler segrar.
Kommentarer