Dela nyhet
Sammanfattning föräldramötet 10/12 2025
10 dec, 21:20 0 kommentarer
Tack alla ni som var med på dagens möte. Kul att så många kunde komma. Här kommer en liten sammanfattning på det som vi tog upp.
- F13 blir ett lag
Enligt tidigare nyhet har F12 gått ihop med F11 och bildad FU15. Detta för att hålla ihop F12-gruppen och få till jämna träningsgrupper. Vi har en dialog med FU15 om en möjlighet att ha träningstid samtidigt för att kunna hjälpas åt och bygga ett bra samarbete.
- Spelarmöte + julfest
Vi träffas i föreningslokalen i området där kakorna hämtades ut för en gemensam avslutning. Vi kommer börja med ett spelarmöte där vi går igenom frågorna i enkäten vi delat med er. Därefter får tjejerna fylla i den och lämna in till oss. Under början av våren kommer vi sedan att ha en kort avstämning med varje tjej för att diskutera deras tankar. När spelarmötet avslutats kommer vi fortsätta med lite julmys där vi bland annat kommer bjuda på julfika och leka en julklappslek. Till denna lek önskar vi att alla tjejer tar med sig en liten julklapp för max 20kr.
- Kommande säsong
En tjej från damlaget har visat intresse att vara med som tränare för laget. Vi skall träffa henne nästa vecka och hoppas hon kommer bli ett bra tillskott till laget.
Nästa år kommer vi spela 9v9. Serien startar i April. Det kommer vara ca 10 matcher i vår och 10 till hösten. Vi har även anmält ett lag till fairplay serien som är en förserie som spelas i Mars.
Under nästa år har vi även lovat F14 att stötta dem med ca 2 tjejer per match eftersom de är så få. Dessutom kommer vi hjälpa FU15 vid behov.
KSK håller på att sammanställa ett förslag på träningstider inför nästa år. Så snart det är klart kommer vi få möjlighet att tillsammans med andra tränare lösa ut eventuella knutar. Så snart vi vet vilka träningstider som gäller för oss under nästa år kommer vi dela dem med er.
- Cuper
Vår ambition är att anmäla oss till en dagscup och en övernattnings cup under nästa år. Beroende lite på svaren från spelarmötet kommer vi att ta fram ett förslag och dela med er.
- Föräldraföreningen
Vi fortsätter med en obligatorisk kakförsäljning/år som planeras i september. Utöver detta kommer alla som vill kunna sälja bingolotter i påsk, förtjänsten från påsk-bingoförsäljningen går direkt till den spelaren som sålt. Vi utvärderar under året om vi skall genomföra någon mer försäljning beroende på valet av cuper och önskemål från föräldrar.
Föräldraföreningen lyfte även vikten av att närvara under sin tilldelade tid när vi bemannar cafét. Ett förslag till kommande caféveckor är att kallelser skickas ut till föräldrarna. Kan man inte närvara på sitt pass skall man försöka byta tid med någon annan så att ingen får stå själv. Cafébemanningen är obligatorisk och varje lag i föreningen får en vecka tilldelad på våren och en på hösten.
Tack för idag. Ha en fin vecka!
Mvh
F13 Tränarna
