Laguppställning
Referat
Första träningsmatchen avklarad
0 kommentarer
Första matchen för säsongen var mot ett blåvitt Moliden som vi kampade mot på Husum-konstgräs.
Båda lagen började matchen i ett rätt så högt tempo, mycket spelvändningar och snabba bollar.
Dock tog Moliden kommandot tidigt i matchen genom att trycka in ett mål på matchens första hörna.
Moliden var starkast på mitten och det gjorde att vi tappade mycket boll. Vi jobbade fel med lagdelarna och hade svårt att få igång något spel. Några missar från KB-65 sida gjorde att Moliden snabbt kunde trycka in fler mål och 4 - 0 i halvlek var ett faktum.
Vi gick ut i halvlek och pratade hur vi skulle kunna ändra vårt spel för att få mer utdelning. Vi ville spela tuffare på mitten och inte springa efter så mycket boll som vi gjorde i första halvlek. Vi gick också ut till andra halvlek med inställningen att resultatet var 0 - 0.
Vi började andra halvlek med tufft spel och försökte spela boll genom lagdelarna. Detta gjorde att vi skapade mycket fler chanser och genom fint uppspel från Tobias, Niclas och Jonathan kunde Fredrik Bylund enkelt trycka in 4 - 1. KB-65 tryckte på och var mycket nära att få in bollen mot ett mycket slöare Moliden. Moliden fick också några fina chanser men med dåliga avslut så slutade matchen 4 - 1 till Moliden.
Från att förlora första halvlek med 4 - 0 till att gå ut och vinna andra halvlek med 0 - 1 så gjorde vi en godkänd insatts och visar att vi inte ger upp kampen förrän matchen är slut.
Matchens Stjärna går till Jonathan Andersson för hårt slit och fina uppspel. Han var också delaktig i KB-65 enda mål.
Kommentarer