Samling
19:00
Anmälan var öppen för lagets medlemmar.
Logga in här
Laguppställning
Referat
Inget skrivet
Solen går upp i morgon med
0 kommentarer
Det är nu vi tar fram vinnarskallarna och KB-65-hjärtat och visar att vi kan och vill vinna matcher.
Domare: Erik Vallgren
Startelvan
Målvakt: Pelle L
Backar: Erik N, Munken, Tobias S, Joel A
Mittfält: Henrik F, Marcus N, Fredrik S, Emil N,
Forwards: Jesper P och Jonathan A
Avbytare: Damian E, Rajmund E, Niklas E, Erik K
Myckelgensjö är alltid farlig på fasta situationer sa Tomas B innan matchen och mycket riktigt så gjorde man 2 mål genom två frisparkar.
Matchen börja i ett lite övertag för oss och det kändes bra, men trots bollinnehav så lyckas vi aldrig skapa några farligheter.
I matchens 15 minut slår Myckelgensjö i bollen i vårat straffområde och det blir flipperspel där inne. Myckelgensjö lyckas få iväg bollen mot mål och Pelle gör en fantomräddning och tippar den till en resultatlös hörna.
Spelat går fram och tillbaka mest på mittplan. Sedan efter 25 minuters spel får Myckelgensjö en frispark ca 40 meter från vårat mål. Nummer 4 lägger upp bollen och ska slå ett inlägg i straffområdet och vad händer. Bollen går direkt i mål, då Pelle missbedömt bollbanan.
1-0 står sig in i 44 minuten då Emil dribblar på sin vänsterkant och driver ner mot kortlinjen och passar Sjögga som i sin tur passar en helt fri Jonathan som sätter snyggt dit bollen i MÅL.
1-1 står sig i halvtid.
Inför andra halvlek kommer vi ut och äger spelet totalt. Bollinnehavet är till oss 80-20 utan överdrift. Mitt i all vår jakt på ett ledningsmål får Myckelgensjö en frispark ca 40 meter från mål. Nummer 4 lägger upp och slår ett snyggt inlägg i straffområdet som nummer 18 sätter dit pannan och gör 2-1 till hemmalaget. Då har det gått 16 minuter av andra halvlek.
När det återstår 20 minuter får nummer 18 likaså lagkapten i Myckelgensjö ett rött kort. Vi blir en man mera och får möta ett handbollsförsvar utanför Myckelgensjös straffområde. Tiden går och in kommer Rajmund som skapar en del farligheter på våran högerkant. Inga fler mål blir det och matchen slutar 2-1 till Myckelgenjsö om det är rättvist eller inte låter jag vara osagt.
Värt att notera
Planen är under all kritik.
Kb-65 fick 3 gula kort.
Domaren hade inte sin bästa dag.
Det enda positiva, myggfritt jo jag tackar
Solen går upp i morgon med
Kommentarer