Dela nyhet
Säsongsavslutning Juniorträningen 2025!
10 okt, 17:30
Hej på er!
I måndags den 6/10 hade vi en mycket trevlig och uppskattad säsongsavslutning för våra juniorgrupper.
Det var ca 25 goa och glada juniorer samt några ungdomar från våra Ukrainska höst träningsgrupper som kom och förgyllde kvällen.
Vi började med att spela på 9-hålsbanan under lättsamma förhållanden med fokus på social samvaro. Efter avslutat spel, när det började skymma, väntade ”svenskt fika” som kompletterats med frukt och goda Ukrainska kakor. Allt under gemytliga former med mycket prat och skratt.
Jag vill rikta ett stort tack till er alla ungdomar som varit med och tränat under denna säsong. Ni är så trevliga och duktiga och det är så roligt att få jobba med er och se er utveckling från gång till gång.
Stort tack till Ylva och JK som alltid ställer upp och inspirerar till att vi fortsätter att utveckla juniorverksamheten tillsammans på Hässelby GK. Roligt också att få vara delaktig i samarbetet med JK och House of Ukraine.
Jag vill också passa på att tacka mina tränarkollegor, ”Klangen”, Dennis och Stefan för att ni möjliggör denna verksamhet. Ett stort tack också till Sara för ditt engagemang och hjälp med våra härliga ”Golfkulare” som hade sin avslutning söndag den 5/10.
Nu går vi in i en vintersäsong där vi kommer att köra inomhus träning, i Barkarby Golfhall, för er som vill och kan med start v.3. Mer info och anmälan angående detta kommer under november.
Vi hoppas sedan starta upp säsongen 2026 juniorträningar runt v.19 ute på gemytliga Hässelby GK.
Stort tack för denna säsong, vi ses!
Jan-Ivar