Dela nyhet
Skridskoaktivitet på Kungsbrohov Arena i Berg – Inbjudan
Igår, 19:54 0 kommentarer
Skridskoaktivitet på Kungsbrohov Arena i Berg – Inbjudan - Medlemsinformation
IFK Wreta Kloster fyller 2026 100 år vilket föreningen kommer att uppmärksamma med en rad olika aktiviteter under 2026.
OBS! Vi har i en tidigare medlemsinformation på föreningens hemsida informerat om de olika aktiviteter som är planerade under 2026!
Skridskoaktivitet på Kungsbrohov
IFK Wreta Kloster bedrev fram tom 2001 en bandyverksamhet.
Den första av de aktiviteter som kommer att genomföras i vår aktivitetsplan för 100 års jubileet är därför en skridskoaktivitet Vi vill med skridskoaktivitet uppmärksamma föreningens bandyhistoria som utgör en betydande del av föreningens 100 åriga historia.
Bandyverksamheten bedrevs på Kungsbrohov i Berg på den yta som idag konstgräsplanen är belägen på. För er som nyfikna på föreningens historia med bandy och andra idrotter kommer ni att kunna läsa om bandyn och föreningens övriga historia i den minnesskrift som kommer tas fram under våren.
IFK Wreta Kloster bjuder in alla medlemmar och boende i Berg med omnejd till en skridskoaktivitet på Kungsbrohov:
Dag lördagen den 10 januari
Tid 13.15-15.00
Plats Skridskoisen på Kungsbrohov Arena i Berg
Övrig information
- Föreningen bjuder alla besökare på korv med bröd (1 per besökare) och kaffe
- En kolgrill finns tillgänglig för de som själva har med sig grillkorv och vill grilla korv (föreningen står för grillkol mm)
- Vi erbjuder en bra skridskois på ca 1/3 del av den före detta bandyplanen
- Vi ställer fram småmål, lånar ut bandybollar mm
- Vi erbjuder omklädningsrum i klubbhuset
- Toaletter finns tillgängliga (besökare hänvisas till de yttre toaletterna)
IFK Wreta Kloster hälsar alla besökare varmt välkomna till en solig vinterdag på Kungsbrohov
Vi syns i solen på Hovet
Styrelsen i IFK Wreta Kloster och kommittén för IFK Wreta Klosters 100 årsjubileum