Laguppställning
Ledare
Referat
Förlust för b-laget
5 maj 2015 0 kommentarer
Tyvärr kammade vi noll potatis.. förlåt poäng ute på Bjärehalvön, erkänt starka Västra-Karup blev för svåra denna måndagskväll i maj månad.
Första halvlek bjöd på hela fem mål, där Karup stod för 3 och vi 2 st.
Vi snackade innan matchen att vi skulle ligga lågt och låta dom komma nästan till mitten innan vi satte press, detta tycker jag att vi gör bra hela halvleken. Karup börjar matchen bäst med att äga mycket boll men kommer inte igenom vårt kompakta försvar. 1-0 målet kom efter en snabb omställning i matchminut 9 där vi blev av med bollen i anfallet och vipps stod förre IFK bekante Andreas helt fri och kunde enkelt rulla in bollen i mål.
Vi replikerar omgående och gör 1-1 i minut 11, en fin framspelning av stolle till vindsnabbe Tobbe som driver rakt på mål och gör inget misstag utan placerar bollen snyggt i mål.
Tyvärr blev glädjen kortvarig för redan i minut 13 tar Karup ledningen igen, detta efter ett skott som går stolpe stolpe och in. Karup gör sen 3-1 på ett snyggt sätt, boll ut på vår vänsterkant och ett stenhårt inlägg mot första stopen där anfallaren möter med pannan och nickar bollen in i mål, otagbart för Mattias. Då såg det lite tungt ut men vi lyckas reducera till 3-2 i matchminut 40, Mattias slår en långboll till inbytte Gustav som lyckades komma före utrusande Charlie (målvakten i Karup) och enkelt kunde rulla in sitt första mål i IFK tröjan (Grattis till honom).
I andra halvlek tar Karup ledningen med 4-2 i matchminut 57. Därefter blir det mycket kampfotboll, vi flyttar upp våra positioner och pressar högre upp i banan, detta gör vi skapar en del bra lägen men har inte riktigt skärpan i avsluten, detta + lite oflyt med vissa domslut, där jag tycket att vi skulle fått en straff gör att vi inte får in fler bollar i deras bur. I stället för en reducering till oss gör Karup 5-2 i matchen sista minut.
Sett till hela matchen är det rättvist att Karup vinner, men 4-3 hade speglat matchen bättre än 5-2-. Men så är fotbollen ibland, bara att ta nya tag och se fram emot nästa match som även den går på bortaplan, denna gång står anrika Salamis för motståndet.
//Svempa
Kommentarer