Laguppställning
Ledare
Referat
Ineffektivt IFK tappade poäng!
8 sep 2014 0 kommentarer
Fredagsmatch hemma mot Kvidinge IF och nya viktiga poäng på spel. Ett IFK där skadeläget ljusnar allt mer, Marcus Elgström, Marcus Nilsson & Kristoffer Dahl var alla åter efter skadebekymmer.
Vårens tillställning mot Kvidinge blev en riktig målfest och slutade 3-3 efter att vi haft stora problem under matchens första 45 minuter, fokus inför kvällens match var vårt försvarsspel över hela banan. Genom detta kunna vinna boll tidigt och etablera ett tryck mot Kvidinges mål.
Första 10-15 minuterna börjar vi lite avvaktande (som vanligt) men för var minut som går tar vi över mer och mer. Vi har ett bra försvarsspel och vårt anfallsspel börjar komma igång mer och mer, flertalet fina kombinationer leder fram till bra målchanser.
Vi har ett par klara frilägen (utan att överdriva) en situation som från min
vinkel är solklar målchansutvisning med mera. Vi saknar för dagen den rätta skärpan i avsluten och trots att vi dominerar står det 0-0 i halvtid.
Bara några minuter in i andra kommer rättvisa 1-0, detta efter en fin aktion av Kristoffer Dahl. Tanken var att ”nu släpper det” och att fler mål skulle komma…
Chanser fortsatte vi dessutom att skapa, Andreas pricksköt i ribban, Kula nickade utanför och målvakten svarade på en fantomräddning på Dahls nästintill öppna mål.
Vi lyckas inte stänga matchen och med sju minuter kvar av matchen får Kvidinge en frispark vid mittplan, man lyfter fram allt man har och får utdelning på detta efter en tilltrasslad situation i straffområdet.
Vi lyckas inte mobilisera någon kraft efter kvitteringen och matchen slutar 1-1, vilket för dagens känns som två tappade poäng.
Ska vi se det positivt så plockades det in en poäng på Vegeholm & Hyllinge som är framför oss i tabellen, varje poäng kommer bli viktigt i slutskedet.
Samtidigt är vi fortsatt obesegrade i höst, vilket är en styrka.
Jag är inte missnöjd med vår prestation över 90 minuter, tycker att vi har ett bra försvarsspel och ett fyndigt anfallsspel. Sedan går det givetvis ut på att göra mål vilket är något vi misslyckas med idag.
Matchenslirare delades fullt förståeligt ut till Andreas Becker ikväll, närmst i konkurrens med Emil Johansson och Martin Kryhl.
Nu laddar vi batterierna för lördagens svåra bortamatch mot seriesegrarna
Skälderviken, där vi ska göra allt i vår makt för att plocka med poäng hem.
//Johan
Kommentarer