Dela nyhet
KALVINKNATET 2022
7 apr 2022 0 kommentarer

Hej, alla IF Kronan-anhöriga!
Den 24 maj är det dags för Kalvinknatet 2022 i Landskrona och som vanligt behöver vi som arrangörer hjälp av er för att få ett så bra arrangemang som möjligt.
Det är obligatoriskt att minst en vuxen ur varje aktivs familj deltar på något vis. Antingen i förberedelserna innan eller under själva tävlingsdagen.
2019 var det nästan 900 barn och ungdomar som sprang, 2020 blev loppet inställt och i fjol var vi i gång igen, men i mindre skala. Nu hoppas på minst 900 glada barn igen. Det ställer dock en del krav på oss som förening. Vi behöver helt enkelt funktionärer. Det kan handla om att vara kring löpbanorna, vid start eller mål, ta emot efteranmälningar, dela ut nummerlappar och andra praktiska sysslor, se lista på nästa sida.
För IF Kronan är Kalvinknatet det arrangemang som ger den absolut största inkomsten till föreningen. Vilket bidrar till att våra friidrottande barn kan få goda förutsättningar och materiel för sin idrott. Allt kostar pengar och varje inkomstkälla för klubben är viktig!
IF Kronan vill att DU/NI ställer upp den 24 maj, eller med uppgifter innan det, för att vi som förening gemensamt ska arrangera en härlig upplevelse för alla små och stora Kalvinlöpare 2022!
Starttid för att bygga och arrangera på tävlingsplatsen, Kasernplan och Citadellet, är kl 12:00. Första start är kl 17:00 och sista start går kl 18:45.
Därefter ska allt material tas om hand och området snyggas till. Vi brukar vara klara vid 20:30.
Vi tar emot all hjälp vi kan få! Nästa vecka kommer det upp en lista i klubbstugan för anmälningar till de olika delarna. På den skriver du upp dig på den uppgift du kan göra och under vilka tidsintervall du kan vara med och hjälpa till.
Har du frågor och funderingar går det bra att maila eller ringa till;
Sara Utter, på 0738-42 80 42, sara.utter@live.se
Dick Melin, på 070-861 02 00, dickmelin@hotmail.com
Funktionärsbehov inför Kalvinknatet
Hämta posters i Malmö, 1 pers, klart 7/4- Hämta 1000 tröjor och nummerlappar i Malmö, 1 pers, behövs en kombi, datum meddelas snart
- Dela ut nummerlappar och tröjor på Citygross. Lördag 21 maj kl 11.00–14.00, 2-3 pers
- Hantera digitala anmälningslistan
Funktionärer på själva Kalvinknatet den 24/5
Banbygge etc från ca kl 12.00
- Bygga banan, minst 4 pers
- Bygga start och målområden 2-3 pers
- Registrera efteranmälningar 1 pers
- Dela ut tröjor och nummerlappar 4-5 pers
- Startpersonal 2 - 3 pers
- Uppvärmning 3-4 ungdomar från 2005-2009 gruppen
- Personer som håller ordning i startområdet 2 pers
- Speakern som även agerar starter, 1 pers
- Banpersonal som cyklar före och efter, minst 4 pers
- Personer ute på banan, minst 12 pers
- Personer i målområdet, som delar ut medaljer och dricka, minst 12 pers
- Hjälpa in barnen vid målfollorna, minst 3 pers
- Hålla ordning i målområdet, minst 3 pers
- Säkerhet, 1 pers
- Sjukvårdare, 2 pers
- Städa efter loppet, så många som möjligt
Lista för anmälan till pass sitter i klubbstugan!
Kommentarer