Dela nyhet
Radonett Flickbandycup genomförd
20 okt, 08:16 6 kommentarer
I helgen har vi genomfört Radonett Flickbandycup för 5:e året i rad. Jag vill rikta ett stort tack till alla som hjälpt till och engagerat sig i cupen. Helgen har varit mycket lyckad med väldigt nöjda lag. Det är tack vare att vi alla har hjälpts åt i föreningen. Det har varit både spelare, ledare och föräldrar som jobbat som sargvakt, sekretariatet, hjälpt till i restaurangen m.m. under hela helgen. Vill även rikta ett stort tack till domarna från dam och akademin. Det har varit väldigt jämn och bra nivå under hela cupen. En grym insats av er.
Sist vill jag även tacka Radonett som är vår huvudsponsor och som gör det möjligt att vi kan anordna denna cup, men även ett stort tack till Martin Geber själv som är så engagerad, finns på plats och hjälper till med allt under hela helgen.
Så stort tack till er alla som hjälpt till 🙏
Kommentarer
Sofia Engblom 20 okt, 08:37
Och ett minst lika stort tack till Jonnie som är en fantastisk cupgeneral!
Tina Karlsson 20 okt, 08:57
Jättebra jobbat alla involverade 👏🏼🏑
Martin Wiknander 20 okt, 12:47
Bra kämpat & anordnat 👏🏼👏🏼
Mathilda Liljenhag 20 okt, 15:10
Så roligt att hänga i hallen & se alla grymma tjejer lira Bandy 🤗
Martin Geber 24 okt, 12:35
Tack Jonnie! Du är en grym organisatör en verklig cup general.
Upplägget för cupen med boende, med frukost, mat, omklädningsrum, spelprogram, domare och funktionärer har fungerat perfekt. Kommunikation och samarbete med restaurangen Krafty fungerar verkligen bra och maten är verkligen uppskattad och att alla kan äta på arenan.
Nu har vi i föreningen verkligen satt vår F17 cup på kartan. En fullbokat cup som ger tjejerna en riktig match boost inför seriestarten. Dessutom en perfekt cup för att visa upp vår fina arena och bandygymnasium för tjejer som ska välja gymnasium och vill spela bandy.
I år tycker jag verkligen att IFK Rättvik och Bandygymnasiet tog tillfället i akt att visa upp både vår arena och bandygymnasium och internat. Det var 9 st som följde med på rundvisning i gymnasiet och internatet som genomfördes av Joakim Björkman och Karin Angantyr, en uppskattad insats av er båda. Vi hoppas på flera nya tjejer till bandygymnasiet till nästa år. Det hade verkligen varit kul.
Tack Jonnie och alla som var med och genomförde denna lyckade bandyhelg.
Helena Mas 25 okt, 09:34
Härligt jobbat alla inblandade! En kompis till mig hade en dotter i ett gästande lag. De var mycket nöjda och imponerande av hela arrangemanget.