Barnkonventionen IFK Lammhult
Barnkonventionen som innehåller bestämmelser om mänskliga rättigheter för barn slår fast att barn är individer med egna rättigheter är ett rättsligt bindande internationellt avtal. Sveriges riksdag röstade den 13 juni 2018 JA till att ge barnkonventionen status som svensk lag från 1 januari 2020 och inkorporera konventionens artiklar i svensk lag.
Tre viktiga punkter att ha med sig när det gäller barnkonventionen:
Barnrättsperspektiv
Barn har rättigheter och beslut och handlingar som rör barn ska utgå från barnkonventionen.
Barnperspektiv
Vuxna tänker sig in i barns situation, funderar över hur besluten påverkar barn och vad som egentligen blir bäst för dem.
Barnets perspektiv
Barn är unika och självständiga individer med egna synsätt och uppfattningar. För att få ett barns perspektiv i en fråga krävs att vi vänder oss till barnen, lyssnar på dem och hör hur de ser på beslut och verksamheter.
Barnkonventionen omfattar ett flertal punkter, varav följande är grundläggande för den form av verksamhet som IFK Lammhult bedriver som idrottsförening som innefattar barn- och ungdomsidrott:
Alla barn är lika mycket värda och har samma rättigheter. Ingen får diskrimineras.
Föreningen arbetar aktivt med bland annat stiftelser och Majblomman för att möjliggöra verksamhet för barn med olika ekonomiska förutsättningar.
Barnets bästa ska komma i främsta rummet vid alla beslut som rör barn.
Föreningen arbetar för att hela tiden ha en dialog med barn och ungdomar kring den verksamhet som bedrivs för att säkerställa att barnens perspektiv kommer fram.
Alla barn har rätt till liv, överlevnad och utveckling.
Föreningens fokuserar på socialutveckling genom idrottsutövande under trygga förhållanden.
Varje barn har rätt att uttrycka sin mening och höras i alla frågor som rör barnet. Barnets åsikt ska beaktas i förhållande till barnets ålder och mognad.
Föreningen arbetar aktivt med dialog med barn och ungdomar bland annat genom spelarsamtal.
Om ni har frågor kring hur vi i IFK Lammhult arbetar med barnkonventionen eller om det finns oro för att ett barn far illa så vill vi att ni tar kontakt enligt kontaktuppgifter nedan:
Ordförande: Richard Andersson Tel: 072-147 08 44
Ungdomsansvarig: Linus Carlsson Tel: 072-529 46 06
2024-12-26 Lammhult